كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
لنین در مقابله با ترتسکیسم

لنین در مقابله با ترتسکیسم

مترجم: محمد پورهنران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 135
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

کتاب شامل دو رساله : كار ؛ مزد ؛ سرمايه و بها ؛ ارزش ؛ سود می باشد.

به نظر می‌رسد بین روش دیالکتیکی و تئوری انقلابی پیوندی تنگاتنگ  وجود دارد شاید اتفاقی نباشد که اندیشه انقلابی در سال‌های ابتدایی قرن بیستم( حدفاصل۱۹۲۵-۱۹۰۵)دستخوش تغییرات خلاقانه و شگفت‌آوری شد. این تفکر انقلابی تلاش کرد تا روش دیالکتیک هگلی-مارکسی را به‌عنوان ابزاری برای دانش و عمل بکار برد. تلاش خواهم کرد این رابطه یعنی رابطه بین دیالکتیک و انقلاب را در سایه تفاوت‌ها و اشتراکات سه اندیشمند مهم مارکسیست  تروتسکی ، ولادمیر ایلیچ لنین و گئورگ لوکاچ نشان دهم.

تروتسکی نخستین بار نظریه خود را درباره انقلاب مداوم در مقاله چشم‌اندازها و پیامدها مطرح ساخت که از شگفت‌آورترین و نوآورانانه ترین ایده‌ها درزمینهٔ اندیشه سیاسی مارکسیستی بود. او در این مقاله با ایده جدایی مطلق دوره‌های تاریخی که در آن زمان بسیاری باب بود (نظریه‌ای که استدلال می‌کرد در انقلاب آینده روسیه ابتدا دموکراسی بورژوایی حاکم خواهد شد سپس احتمال  تحول آن به دموکراسی پرولتاریایی-سوسیالیستی افزایش خواهد یافت) به‌شدت مخالفت کرد. او با تئوری خود نه‌تنها استراتژی‌های انقلاب اکتبر را پیش‌بینی کرد بلکه حلقه مفقوده دیگر روندهای انقلابی مثل انقلاب چین ،اندوزی ،کوبا و… که در آینده اتفاق افتادند را کشف نمود. گرچه این نظریه خالی از اشتباهات و کمبود نیست اما به‌طور غیرقابل قیاسی تحلیل درست‌تری از روندهای انقلابی در شرایط سیستم سرمایه‌داری  نسبت به هر آن چیزی که مارکسیسم ارتودکس  از مرگ انگلس تا سال ۱۹۱۷ ارائه کرد به عمل آورد. 

تروتسکی مفهوم غیر دیالکتیکی از تاریخ را که بر پایه نوعی تکامل از پیش تعیین‌شده بود رد می‌کرد. این تکامل باوری ایده اصلی منشویک ها بود. او  درک غنی و دیالکتیکی از مفهوم پیشروی تاریخ به‌مثابه یک‌روند متناقض داشت به این معنا که آلترناتیوها در هرزمانی از تاریخ وجود دارند و  وظیفه مارکسیسم چیزی جز کشف امکانات انقلاب‌های بالقوه نیست. تروتسکی در جدال با منشویک در «چشم‌اندازها و نتایج» و بسیاری از دیگر مقالاتش دیگرش استدلال می‌کند که روند انقلاب مداوم به‌سوی دگرگونی سوسیالیستی تنها از طریق  فهم دیالکتیکی احتمالات عینی ممکن خواهد بود. بنابراین انقلاب به عناصر ذهنی متعددی وابسته است و نمی‌توان آن را به یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر که پیروزی یا شکست آن از پیش معلوم است تقلیل داد. این دید از چشم‌انداز وسیع به تاریخ اجتماعی نقش تعیین‌کننده‌ای به عمل انقلابی در ساختار تئوری سیاسی تروتسکی می‌داد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

لنین در مقابله با ترتسکیسم

  • کد کتاب: 112826 - 100/1
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال

برچسب ها: محمد پورهنران, لنین, تروتسکی, مارکسیسم, اقتصاد مارکسیستی, دیالکتیک, کمونیسم, کتاب لنین در مقابله با ترتسکیسم