دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

لبه تیغ

لبه تیغ

نویسنده: ویلیام سامرست موام
مترجم: مهرداد نبیلی
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 393
اندازه کتاب: رقعی کوچک لب برگشته - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 12

 

مروری بر کتاب

رمان حاضر درباره جوانی است به نام لاری، که علی‌رغم درآمد ناچیز از زندگی خود خشنود است. او بیشتر در جستجوی یافتن پاسخ به سؤالات مربوط به خاستگاه و غایت زندگی است. این نگاه جستجوگرانه و پرسشگرانة لاری سبب بروز چالش‌هایی میان او و اطرافیانش می‌گردد. اطرافیانی که از درک دغدغه‌های روحی وی عاجزند به‌تدریج از گرد او پراکنده شده و در میان امواج تردیدها و سؤالات وی را تنها می‌گذارند؛ کسانی همچون ایزابل، نامزد وی، که ادامة داستان بیان چالش‌های میان وی و لاری است...

هرگز رمانی را با این همه بیم آغاز نکرده‌ام. اگر بر این کتاب نام رمان می‌نهم، از آن روست که برای آن نام دیگری نمی‌دانم. داستانی چندان برای گفتن ندارم و پایان کارم نیز به مرگ و ازدواج نیست. البته مرگ پایان بدیهی همه داستان‌هاست، اما ازدواج نیز داستان را سرانجامی می‌دهد و آنهایی که خود را صاحب ذوق می‌دانند بی‌سبب داستان‌هایی را که به شادی پایان می‌پذیرد به دیده طنز می‌نگرند. توده مردم از راه غریزه در می‌یابند که از ازدواج آنچه گفتنی است، گفته شده. چون مرد و زن پس از دگرگونی‌های بسیار عاقبت به هم می‌رسند....اما من خواننده خود را بی‌سرانجام می‌گذارم.

این کتاب گردآورنده خاطرات من از مردی است که با او به فاصله‌های دراز تماس داشته‌ام و از آنچه در این فواصل بر او رفته بی‌خبرم. شاید می‌توانستم تخیلی خودم را به کار اندازم و آن فاصله‌ها را به صورتی دلپسند پر کنم و این حکایت را دلپذیرتر سازم، اما قصد چنین کاری ندارم. تنها می‌خواهم آنچه را خود از آن آگاهی داشته‌ام به روی کاغذ بیاورم.

لبه تیغ سرگذشت جوانی است که یکی از دوستانش در جنگ جهانی او به خاطر او کشته می‌شود. این حادثه او را تکان می‌دهد و به جستجوی جواب مسائل ابدی زندگی بر می‌انگیزد: خدا چیست؟ چرا درد وجود دارد؟ غرض از زندگی و مرگ چیست؟ وی برای یافتن جواب، دست از سرزمین خود می‌کشد و به سفر می‌پردازد، در مطالعه حکمت غرق می‌شود و ریاضت می‌کشد تا سرانجام برای پرسش‌های خود پاسخی پیدا می‌کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات