منو
سبد خرید

قیام کلنل محمد تقی خان پسیان در خراسان

قیام کلنل محمد تقی خان پسیان در خراسان
-35 %
قیام کلنل محمد تقی خان پسیان در خراسان
  • موجودی: موجود
  • مدل: 118523 - 2/6
  • وزن: 0.90kg
650,000 ریال
1,000,000 ریال

قیام کلنل محمد تقی خان پسیان در خراسان

نویسنده: علی آذری
ناشر: صفی علیشاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 508
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ:

کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

مصور

محمدتقی معروف به کلنل محمدتقی خان صاحب منصب نظامی در اواخر دوره قاجاریه فرمانده قوا و رهبر قیام 1300 ش خراسان . محمدتقی در خانواده معروفی از «مهاجرین » در 1309/ 1270 ش در تبریز زاده شد.

رستم بیگ جد خاندان پسیان بعد از عهدنامه ترکمن چای و جدایی شهرهای قفقاز از ایران زندگی زیرسلطه بیگانگان روس را برنتابید و به تبریز مهاجرت کرد.رستم بیگ و پدر محمدتقی یاور محمدباقرخان روابط نزدیکی با مقامات ذی نفوذ تبریز از جمله میرزاتقی خان امیرکبیر داشتند.

فرزندان رستم بیگ همگی از صاحب منصبان نظامی بودند و بعضی چون علیقلی و غلامرضا در جنگ با انگلیس در شیراز کشته شدند ...

...از نظر شیوه تحریر عبارات، نثر ساده ای دارد که عاری از روانی و لطف نیست. از بعضی خصوصیتهای تحقیقات تاریخی و پاره ای مزایای شیرین و سرگرم کننده از نوع مطبوعات، برخوردار است.

نویسنده به شرح قیام شیخ محمد خیابانی در تبریز پرداخته که چنین به نظر می رسد، هنگام تالیف این بخش از کتاب، اندیشه تالیف اثری جامع و مستقل درباره شیخ محمد خیابانی و قیام او در ذهن نویسنده وجود داشته است. در پایان این بخش آمده است:

«مرحوم کلنل در دوران قیام خیابانی در تهران نگران آن قیام بود.» تصویر کارت پستال کلنل به برادرزاده اش که به نوعی اشاره به قیام تبریز دارد، در صفحه 175 کتاب آورده شده است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.