منو
سبد خرید

قیام ملت مسلمان ایران ؛ سی تیر 1331

قیام ملت مسلمان ایران ؛ سی تیر 1331
درحال حاضر موجود نمی باشد
قیام ملت مسلمان ایران ؛ سی تیر 1331
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 148135 - 115/2
  • وزن: 0.30kg
0 ریال

قیام ملت مسلمان ایران

نویسنده: سیدمحمود کاشانی
ناشر: خوشه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 192
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1359 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

سی تیر 1331

يكي از ضايعات حكومت استبدادي گذشته، مجهول ماندن جريانات تاريخ نهضت‌ها و مبارزات اصيل ملت مسلمان ايران است كه نظام استبداد و حاميان خارجي او به نوبه خود به‌شدت از اين امر استفاده كردند. مبارزات پرشوري كه از شهريور سال 1320 در ميهن ما عليه استعار آغاز و به نهضت بزرگ ملي ايران منجر شد، يكي از مهم‌ترين فصول تاريخ اخير است كه از جهات مختلف تحريف و سانسور و نسبت به آن توطئه شد. اين مبارزات به‌طور عمده بر دوش قشرهاي اسلامي بود و نهال آزادي را با خون مردم مسلمان آبياري كرد.

پس از اينكه به پيروزي كامل رسيد عوامل شرق و غرب بدان توطئه ورزيدند و عوامل استعمار غرب و به‌طور عمده طرفداران استعمار كهنه‌كار انگليس با استفاده از نفوذ تاريخي كه در مملكت ما داشتند بر كانون‌هاي قدرت دولتي مسلط شدند و قبل از اينكه نيروهاي اصيل مجال تصفيه و پاكسازي آنها را پيدا كنند با نقشه‌هاي شيطاني نهضت بزرگ ملت ما را از پاي در آوردند.

توطئه‌اي كه عليه نهضت ملي و نيروهاي اسلامي انجام گرفت آن‌چنان دقيق بود كه بسياري از مردم از عمق آن باخبر نشدند و پس از شكست نهضت با برقراري مجدد نظام استبداد و تجديد سلطه استعمار انگليس كه قدرت نظامي و سياسي امريكا نيز بدان افزوده شده بود مجال تفكر و انديشه در علل سقوط نهضت از ملت ما سلب شد. دولت‌هاي مستبد و فاسد يكي پس از ديگري بعد از 28 مرداد سال 1332 به قدرت رسيدند و نه تنها كليه آزادي‌هاي فردي و اجتماعي را از ملت ما سلب كردند، بلكه با برقراري حكومت سانسور و خفقان يكي از سياه‌ترين نظام‌هاي ديكتاتوري را بر جامعه ما مسلط كردند.

در چنين شرايطي عملاً امكان بررسي علل شكست نهضت وجود نداشت و ضرورت اساسي‌تر مبارزه با نظام استبدادي شاه و اربابان خارجي او بود. به همين دليل از سال 1332 تا زمان پيروزي انقلاب اسلامي هيچ كتاب و نوشته‌اي كه به‌طور كامل و دقيق حوادث تاريخ نهضت ملي را بررسي كرده باشد منتشر نشده است و فقط در خلال يك سال و چند ماهي كه از پيروزي انقلاب اسلامي مي‌گذرد چند جزوه و نوشته مختصر با بررسي تحقيقي در اين زمينه منتشر شده است كه گوشه‌هايي از نقش درخشان نيروهاي اسلامي و رهبري مذهبي را در مبارزات بعد از شهريور سال 1320 نشان مي‌دهد.

در طول سال‌هاي پس از سقوط نهضت ملي نيروهاي اسلامي دچار يك سانسور گاز انبري بوده‌اند. از يك طرف نظام استبدادي شاه مخلوع كه دشمن حقيقي خود را خوب مي‌شناخت و سعي تامّي در پنهان ساختن نقش روحانيت مجاهد در تاريخ مملكت ما داشت و از هيچ فرصتي نيز براي بي‌اعتبار ساختن روحانيت مجاهد غفلت نمي‌ورزيد. البته از نظام استبدادي شاه مخلوع انتظاري جز اين نمي‌رفت.

ولي سانسور زشت‌تر و زننده‌تري كه در مورد حقايق نهضت ملي ايران به كار رفته از طرف ملي‌نماها و تمامي عواملي بوده است كه با بر تن كردن لباس ملي‌گرايي در بسياري از موارد از روي سوء نيت و گاه از روي جهل و تعصب با اصرار تمام كوشش در لكه‌دار كردن نقش نيروهاي اسلامي و به‌خصوص رهبري روحانيت مجاهد كرده‌اند. اين گروه‌ها كه در طول تاريخ 40 سال گذشته در كنار چپ‌نماها قرار گرفته‌اند‌ به خيال خود با حذف رهبري مذهبي خواسته‌اند قدرت رهبري سياسي را در ميهن ما در انحصار خود بگيرند.

غافل از اينكه اين فقط رهبري مذهبي است كه توده‌هاي وسيع مردم را در مملكت ما به صحنه مبارزه مي‌كشاند و پشتوانه قيام‌ها و پيروزي‌هاي سياسي و اجتماعي مي‌سازد. بررسي اين گروه‌هاي ملي‌نما خود نشانگر حقايق بسيار تلخي در جامعه ماست كه به خوبي مي‌توانند نه تنها علل شكست نهضت ملي را نشان دهد، بلكه به سادگي نشان مي‌دهد چگونه نظام استبداد و استعمار كه در جريان قيام پيروزمند 30 تير سال 1331 با ذلت و خواري شكست خوردند توانستند وقايع شوم 28 مرداد سال 1332 را سازماندهي كنند و چگونه توانستند پس از آن به مدت ربع قرن سلطه شيطاني خود را بر ميهن ما استوار سازند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات