قوم از یاد رفته ؛ کاوشی درباره قوم صائبین مندائی

قوم از یاد رفته

نویسنده: سلیم برنجی
ناشر: دنیای کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 294
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1367 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : عالی ؛ عطف کتاب کمی افتادگی دارد. 

 

مروری بر کتاب 

مصور - کاوشی درباره قوم صائبین مندائی

منداییان پیروان حضرت یحیای تعمید دهنده و یکی از اقلیت‌های مذهبی ایران، عراق و سوریه می‌باشند. منداییان با نام صابئین نیز شناخته می‌شوند، و آنان را با فرقه مغتسله پیوند داده‌اند.

در حالی که این مکاتب نحله‌هایی مستقل، اما مربوط به هم به شمار می‌روند. مغتسله فرقه‌ای مستقل بودند که اساسی‌ترین آیین‌شان غسل تعمید بود. اما منداییان همان‌گونه که گفته شد، پیروِ حضرت یحیی بودند که تعمیددهنده حضرت مسیح بود. کیش مندایی دز شمار مکتب‌های گنوسی می‌باشد.

صابئین امروزی هیچ­گاه خود را (در متونشان) صابئین معرفی نکرده ­اند. آنها در تمامی متون، اعم از کتابهای اصلی و یا فرعی (موسوم به طومار یا دیوان) خود را مندائی ناصورایی معرفی کرده­اند. ناصورایی به معنای محافظ دین، مؤمن، متقی و اهل عبادت و واژه­ای از زبان آرامی شرقی است.

مندا به معنای علم، شناخت، ادراک و یا عرفان، واژه­ ای از زبان آرامی شرقی است. مندائی به معنای پیروان عرفان، پیروان علم الهی یا شناخت هستی است. به همین مناسبت معبد آنان به نام مندی است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

قوم از یاد رفته ؛ کاوشی درباره قوم صائبین مندائی

  • ناشر: دنیای کتاب
  • کد کتاب: 68653 - 23/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: سلیم برنجی, صائبین, مندائی, ناصورایی, تاریخ ادیان, ادیان, یحیی تعمید دهنده, کتاب قوم از یاد رفته ؛ کاوشی درباره قوم صائبین مندائی