منو
سبد خرید

قهوه قند پهلو ؛ گزیده شعر طنز امروز

قهوه قند پهلو ؛ گزیده شعر طنز امروز
درحال حاضر موجود نمی باشد
قهوه قند پهلو ؛ گزیده شعر طنز امروز
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138093 - 85/7
  • وزن: 0.90kg
  • UPC: 60 = 75
0 ریال

قهوه قند پهلو

نویسنده: امید مهدی نژاد
ناشر: سوره مهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 752
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 


مروری بر کتاب

گزیده شعر طنز امروز

کتابی برای یک بار خواندن نیست؛ هر وقت خواستید قهوه قندپهلو را بچشید؛ تلخ و شیرین باهم. قهوه قندپهلو، زهرخندهایی است به ماجراهای گذشته و حال مردمان ایران زمین که این احوال در جریان‌ها و حادثه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بررسی شده است.

گردآورنده این کتاب تلاش می‌کند از هر نسل و جمعی، نماینده‌ای در این اثر حاضر باشد و مرادش از جمع‌آوری «گزیده شعر طنز امروز» ایران، گرد آوردن مجموعه‌ای از سروده‌هایی است که از مشروطه به این سو گفته و شنیده شده‌اند و بلکه در کتاب‌ها و بیاض‌های گوناگون به چاپ رسیده‌اند. مهدی‌نژاد با یک بررسی کوتاه، سروده‌های متعددی از طنزسرایان معاصر ایران کنار هم قرار داده که جمع و جور کردن آثاری از 91 شاعر، ولو اینکه عیناً در کتاب‌ها، مجلات، جزوات و نشریات روزانه و غیره چاپ شده باشد یا در وبلاگ‌ها و سایت‌های شخصی شاعران دیده شده باشد، کار بسیار نفسگیری است؛ چرا که او، صرفاً به جمع‌آوری سروده‌های شعرای امروز منهای آثار گذشتگان یا گردآوری شعرهای قدما منهای کارهای امروزی همت نکرده، بلکه تمام این افراد را با دسته‌بندی ساده‌ بر مبنای «حروف الفبا» کنار هم چیده است تا مخاطب از خواندن سروده‌هایی از قریب به یکصد شاعر از مشاهیر امروز نظیر زنده‌یادان سیدحسن حسینی، عمران صلاحی و منوچهر احترامی گرفته تا نسیم شمال و رهی معیری و علی اکبر دهخدا، همه و همه را یکجا ببیند.

گردآورنده این مجموعه تلاش می‌کند آنها که در طنزگویی شهرت بیشتری دارند، سهم افزون‌تری هم در «قهوه قندپهلو» داشته باشند و در کنار این کار، تقلای فراوانی برای معرفی شاعرانی دارد که به طنز شناخته نشده‌اند. مهدی‌نژاد اعلام می‌کند که سروده‌هایی از شاعران طنزپرداز را به دلیل عبور از برخی خط قرمزها کنار گذاشته است. به نوشته مهدی‌نژاد، «این مجموعه با خون دل فراوان فراهم آمده است. خواهشمند است از به تنهایی خواندن آن، دور ریخت آن، زیر پایه صندلی گذاشتن آن و سوسک کشتن با آن خودداری فرمایید!»

 معرفی او با زبانی ساده و تا حدودی خودمانی نوشته شده است که گاهی به دنیای طنز نزدیک می ‌شود. اما گاهی اصرار نویسنده را می ‌بینیم که سعی داشته با به‌ کارگیری هر نوع تشبیهی که در ارتباط با یک شخصیت به ‌نظرش رسیده است به زبان طنز نزدیک شود. هرچند در روی جلد کتاب نیز آمده است : گزیده شعر طنز امروز به اصرار امید مهدی ‌نژاد.

به‌ طور کلی از شاعرانی چون منوچهر احترامی، ناصر اجتهادی، اکبر اکسیر، ایرج میرزا، مهدی اخوان ‌ثالث، محمد ابراهیم باستانی پاریزی، سعید بیابانکی، محمدرضا ترکی، فریدون توللی، عباس حسین ‌نژاد، سیدحسن حسینی، عماد خراسانی، محمد خرمشاهی، رضا رفیع، راشد انصاری، خسرو شاهانی، کیومرث صابری فومنی، شهرام شکیبا، قادر طهماسبی فروغ فرخ ‌زاد، ابراهیم صهبا، کیومرث منشی ‌زاده، سیدابراهیم نبوی، فریدون هاشمی و سید اشرف ‌الدین قزوینی در این کتاب نام برده شده و نمونه اشعار طنز آن‌ها نیز ارائه شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات