دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

قهوه قجری ، آسیب شناسی رجال قاجار

قهوه قجری ، آسیب شناسی رجال قاجار
درحال حاضر موجود نمی باشد

قهوه قجری

نویسنده: محمد توحیدی چافی
ناشر: باز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 ~ 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

آسیب شناسی رجال قاجار

رقابت بین نخبگان سیاسی جزء جدایی‌ناپذیر همة نظام‌های سیاسی است. اما آنچه رقابت‌های سیاسی رجال ایرانی دورة قاجار را از سایر نظام‌ها متفاوت می‌سازد، بسترهای آمادة این چالش‌ها و تاثیرگذاری شگرفی است که این رقابت‌ها در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌سازی‌های کلان این دوره برجای می‌گذارد.

این رقابت‌ها اگرچه باعث پویایی در عرصة سیاست‌گذاری می‌شد، اما شدت رقابت‌ها گاه به زیان منافع ملی تمام می‌شد. آنها گاه حاضر نبودند، حتی در آنچه منافع ملی اقتضا می‌کرد، با هم همکاری کنند. حوادث مهمی چون جنگ ایران و روس، و مسالة هرات و امتیاز رویتر شدیدا از رقابت‌های سیاسی این دوره تاثیر می‌پذیرد. نکتة قابل توجه در این فرایند، دامن زدن عامدانة این رقابت‌ها از سوی شاهان قاجار است.

آنها گاهی جهت ایجاد موازنه و زمانی برای کسب امتیاز از آنها به این رقابت‌ها دامن می‌زدند. از سویی، فقدان دولت به معنای واقعی و عامل فردیت که شاه را در راس همة تصمیمات قرار می‌داد، بر شدت این چالش‌های سیاسی می‌افزوده و گاه سبب حذف فیزیکی برخی از رجال صاحب اندیشه برای نجات ایران می‌شد. به این ترتیب، این رقابت‌ها در بسیاری از کامیابی‌ها و ناکامی‌های ایران در دورة قاجار تاثیر شگرفی از خود بجای می‌گذاشت. نگارنده در کتاب حاضر به آسیب‌شناسی رجال قاجار از جمله آصف‌الدوله، قائم‌مقام فرهانی، امیرکبیر، میرزا آقاخان نوری و... پرداخته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات