كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
قهوه قجری ، آسیب شناسی رجال قاجار

قهوه قجری

نویسنده: محمد توحیدی چافی
ناشر: باز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 ~ 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

آسیب شناسی رجال قاجار

رقابت بین نخبگان سیاسی جزء جدایی‌ناپذیر همة نظام‌های سیاسی است. اما آنچه رقابت‌های سیاسی رجال ایرانی دورة قاجار را از سایر نظام‌ها متفاوت می‌سازد، بسترهای آمادة این چالش‌ها و تاثیرگذاری شگرفی است که این رقابت‌ها در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌سازی‌های کلان این دوره برجای می‌گذارد.

این رقابت‌ها اگرچه باعث پویایی در عرصة سیاست‌گذاری می‌شد، اما شدت رقابت‌ها گاه به زیان منافع ملی تمام می‌شد. آنها گاه حاضر نبودند، حتی در آنچه منافع ملی اقتضا می‌کرد، با هم همکاری کنند. حوادث مهمی چون جنگ ایران و روس، و مسالة هرات و امتیاز رویتر شدیدا از رقابت‌های سیاسی این دوره تاثیر می‌پذیرد. نکتة قابل توجه در این فرایند، دامن زدن عامدانة این رقابت‌ها از سوی شاهان قاجار است.

آنها گاهی جهت ایجاد موازنه و زمانی برای کسب امتیاز از آنها به این رقابت‌ها دامن می‌زدند. از سویی، فقدان دولت به معنای واقعی و عامل فردیت که شاه را در راس همة تصمیمات قرار می‌داد، بر شدت این چالش‌های سیاسی می‌افزوده و گاه سبب حذف فیزیکی برخی از رجال صاحب اندیشه برای نجات ایران می‌شد. به این ترتیب، این رقابت‌ها در بسیاری از کامیابی‌ها و ناکامی‌های ایران در دورة قاجار تاثیر شگرفی از خود بجای می‌گذاشت. نگارنده در کتاب حاضر به آسیب‌شناسی رجال قاجار از جمله آصف‌الدوله، قائم‌مقام فرهانی، امیرکبیر، میرزا آقاخان نوری و... پرداخته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

قهوه قجری ، آسیب شناسی رجال قاجار

  • ناشر: باز
  • کد کتاب: 114085 - 112/7
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال

برچسب ها: محمد توحیدی چافی, تاریخ شاهان ایران, تاریخ اجتماعی ایران, قاجار, ان, تاریخ سیاسی ایران, رجال قاجار, کتاب قهوه قجری ؛ آسیب شناسی رجال قاجار