كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
قلتشن دیوان

قلتشن دیوان

نویسنده: سیدمحمدعلی جمالزاده
ناشر: ابن سینا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 140
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1334 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 

مصور

این داستان که در شش بخش تدوین شده حدیث ناکامی "حاج شیخ مشروطه‌خواه" در مصاف با شخصیتی به نام "قلتشن دیوان" است. حوادث داستان در اواخر دوره قاجار روی می‌دهد. "حاج شیخ" چهره محبوب داستان, مشروطه‌خواهی شریف است که در زمانه‌ای که فرصت طلبان جای انقلابیون را گرفته‌اند و روزنامه‌های هوچی, کار چرخان ماجرای سیاسی شده‌اند, کنج عزلت گزیده است.

بدین ترتیب, "قلتشن" با بهره‌گیری از احتیاج مالی حاج شیخ, نام نیک او را می‌آلاید در هنگامه قحطی جنگ جهانی اول, شریک تجاری او می‌شود و حاجی را در احتکار کالاهای خود درگیر و بدنام می‌سازد. سرانجام, حاج شیخ در اندوه, غریبانه می‌میرد. قلتشن که حال سود کلانی برده است, زمین می‌خرد و ساختمان سازی می‌کند. او برای دست‌یابی به قدرت سیاسی, روزنامه‌نگاران را اجیر می‌کند و برای عوام فریبی, مدرسه ایتام باز می‌کند و با عنوان "مرد وطن‌پرست" شهرت می‌یابد و عاقبت, وقتی می‌میرد, با تشریفات فراوان به خاک سپرده می‌شود.
 

عموم ترکه دختر سرومرو گنده ای هم داشت رقیه نام که مقارن همان اوقات بشوهر رفت و بخاطر دارم روزی که می خواستند او را به خانه داماد ببرند مقداری پنیر و سبزی در میان نان سنگکی گذاشته در دستمالی پیچیدند و چون من بچه سید معصوم و برخلاف امروز کودک چشم و گوش بسته ای بودم مرا واداشتند که برسم برکت و شگون از زیر پیراهم به شکم او ببندم...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

قلتشن دیوان

  • ناشر: ابن سینا
  • کد کتاب: 87577 - 106/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: سیدمحمدعلی جمالزاده, داستان های فارسی, جمالزاده, کتاب های نایاب, کتاب قلتشن دیوان