كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
قطعه سرایی در ادب فارسی شبه قاره

قطعه سرایی در ادب فارسی شبه قاره

نویسنده: شکیل اسلم بیگ
ناشر: بنیاد موقوفات دکتر افشار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 368
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1 

 
کمیاب یا دست دوم - کیفیت : در حد نو

مروری بر کتاب 

قطعه، گونه ای از انواع شعر فارسی هم چون قصیده، غزل، مثنوی و رباعی است. در پژوهش حاضر، تاریخ سرودن قطعه در ادب فارسی شبه قاره هند و تحولات آن بررسی شده است. برای این منظور، نویسنده نخست به تعریف قطعه، آغاز و سابقه تاریخی آن، عوامل پیدایش و تفاوت و تشابه آن با انواع دیگر شعر فارسی می پردازد. سپس سابقه و قدمت قطعه سرایی در ایران و هند را بررسی می کند.

بخش بعدی این پژوهش، به «موضوعات و مضامین قطعه» اختصاص دارد. در این بخش نمونه هایی از آثار شاعران بزرگ که در قالب قطعه سروده شده است مورد بررسی قرار می گیرد. سرانجام سخن از شعرا و مضامین ادواری قطعه به میان می آید و شاعران و موضوع های مورد علاقه آنان در قطعه سرایی، در هر دوره از ادوار ادبی شبه قاره هند، از غزنویان تا تاسیس کشور پاکستان بررسی می شود. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

قطعه سرایی در ادب فارسی شبه قاره

  • 0ریال

برچسب ها: شکیل اسلم بیگ, تاریخ ادبیات ایران, مقالات ادبی, شعر فارسی, هند