منو
سبد خرید

قطره محال اندیش ؛ گفت و گزار سپنج مجموعه مقالات و سخنرانی ها

قطره محال اندیش ؛ گفت و گزار سپنج مجموعه مقالات و سخنرانی ها
-15 %
قطره محال اندیش ؛ گفت و گزار سپنج مجموعه مقالات و سخنرانی ها
  • موجودی: موجود
  • مدل: 123159 - 103/4
  • وزن: 0.40kg
170,000 ریال
200,000 ریال

قطره محال اندیش

نویسنده: محمود دولت آبادی
ناشر: فرهنگ معاصر - چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 416
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

جلد دوم : گفت و گزار سپنج مجموعه مقالات و سخنرانی ها

باری... این مجموعه در فصول و اجزاء خود، آمیختگی دارد با باورهای نگارنده در مقاطع گوناگون مربوط به هر موضوع و هر مبحث، و آن را به منزله رد خط سیر پر افت و خیز قلمی باید دید که می کوشیده از زمانه خود غافل نماند؛ گر چه بی گمان به توفیق لازم دست نیافته است.

اما این نکته باید به تأکید بیاید که فقط نویسندگانی شایستگی عنوان خود را می یابند که در روند کار و خلاقیت موفق به درک زمانه خویش و باز نمودن خلاقه و نقادانه آن شده باشند.امری که متأسفانه نگارنده بدان توفیق نیافته، اگر چه تلاشی جز همین نداشته و هرگز آسوده از این سئوال نبوده است که: آیا ما از درک زمانه خود عاجز نبوده ایم؟

شب به پایان می‌رود، و من به خیام می‌اندیشم که این ماه «بسیار بتابد و نیابد ما را!» بیگانه وار می‌روم و می‌نگرم، پی چه می‌گردند و به چه می‌چرخند چشمان من؟ جهان در بهت من صامت می‌ماند. پی چه می‌گردم؟ پایان سرگیجه‌ی سماعی که آغاز کرده بوده‌ام آیا نزدیک نیست؟ می‌دانم، دانسته‌ام که جهان را بیش از یک بار نمی‌توان آزمود، و من آن را آزموده‌ام. یک بار، یک بار. آب را یک بار می‌نوشیم، عطر نان را یک بار می‌بوییم و آسمان را، ستارگان را یک بار می‌بینیم و دریا را، وزن را... و علف را یک بار در بهار... و باقی همه تلاش استو بهانه‌ی تلاش به امید یافتن همان «آن» نخستین.

پس آیا تکرار نمی‌شویم؟ تکرار از دورترین گذشته‌ها تا امروز؟ و آیا آدمیان زمین، همه صور یک انسان نیستند که تکرار می‌شوند تا در جایی و نقطه‌ای و مجالی یکی از آن صور بتواند آفرودیت، یک غول یا یک گل آفتابگردان بیافریند به نجات آبروهای رفته پیشینیان خود؟ چشمانم به جستجوی کدام منظر تازه در جهان می‌چرخد اگر وام‌دار حقیقت و زیبایی ساده آدمی نیستم؟

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات