منو
سبد خرید

قطب الرحی ؛ مدار حق و عدل از دیدگاه محمد (ص) فخر بشر

قطب الرحی ؛ مدار حق و عدل از دیدگاه محمد (ص) فخر بشر
موجود نمی باشد
قطب الرحی ؛ مدار حق و عدل از دیدگاه محمد (ص) فخر بشر
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 72985 - 36/2
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 20

قطب الرحی

نویسنده: ب. ثقه الاسلامی
ناشر: مولف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 104
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1358

کمیاب - کیفیت : در حد نو


 

مروری بر کتاب

چاپ نفیس با کاغذ گلاسه و خط نستعلیق

مدار حق و عدل از دیدگاه محمد (ص) فخر بشر

بقای جامعه به عدالت است در جایی که عدالت نیست، انتظار پاکی و سلامت اجتماعی، انتظاری بیهوده است. روش و منش اسلام به عدالت است و با خاموش شدن عدالت، اسلام چون جراغی خواهد بود خاموش که با آن راه نمی توان یافت و مردمان را به سامان نمی توان رساند، زیرا این عدالت است که نگهدارنده ملت است، «العدل قوام الرعیّه» از این روست که پیامبر اعظم(ص) می فرماید: ساعتی عدالت از هفتاد سال عبادتی که شبهایش، نماز شب و روزهایش به روزه بگذرد، بهتر است»

عدالت یک تکلیف الهی و اصل محبوب مطابق با خواست و فطرت انسان و موجب تعالی بشر در حوزه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی است و جامعه بشری هم از ابتدا، تا حال آرزوی روزی را داشته و دارد که در آن، ظلم، تبعیض و بی عدالتی در تمام چهره و ابعادش، نابود شود و نسیم ملایم عدالت و برابری در تمام زوایای زندگی انسان های دردمند و رنجیده، نفوذ کند، دردهای کهنه و قدیمی بشر، ناشی از ظلم و ستم و بی عدالتی را با داروی شفا بخش عدالت و برابری، مرهم نهاده و التیام بخشد.

از آنجایی که پیامبر اعظم(ص) به مصداق آیه شریفه «لکم فی رسول اللّه اسوةٌ حسنةٌ» عالی ترین و والاترین الگوی کمالات انسانی و مظهر عدالت در تمامی ابعادش بوده است با بررسی سیره و سنت آن حضرت در سراسر زندگی پر برکت شان الگوئی کامل و جامع را می توان در دسترس انسانهای جویای عدالت قرار داد. پیامبر اعظم(ص) نه تنها برای مسلمانان بلکه برای تمامی بشریت یک الگوی کامل محسوب می شود. این نوشتار تلاش می کند گوشه ای از عدالت اجتماعی پیامبر اعظم(ص) را در ابعاد مختلف در اختیار علاقمندان و شیفتگان حضرتش قرار دهد. قبل از اینکه به عدالت اجتماعی پیامبر اعظم(ص) در جنبه های مختلف بپردازیم به تشریح واژه های اساسی عدل، عدالت، سیره و سنت پرداخته شده است تا با دقت بیشتری بحث عدالت اجتماعی پیامبر اعظم(ص) تبیین گردد.

از سوى ديگر، پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) مهم ترين وسيله نجات حاكمان را اجراى عدالت دانسته است، چنان كه مى فرمايد:

هركس كه ولايت (و رهبرى) كارى از امور مسلمانان را بعد از من بر عهده گرفت، او را روى پل صراط نگه مى دارند و فرشتگان (الهى) نامه او را مى گشايند، اگر عادل بود خدا او را نجات مى دهد و اگر ستم گر بود پل صراط چنان تكانى به او مى دهد كه مفصل هاى بدنش از هم جدا شده به طورى كه فاصله بين اعضاى بدنش به مقدار صد سال خواهد بود.

 

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب