دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

قصه های مشدی گلین خانم

قصه های مشدی گلین خانم
درحال حاضر موجود نمی باشد

قصه های مشدی گلین خانم

گردآوری: ل. پ. الول ساتن
به کوشش : اولریش مارتسولف ,امیر وکیلیان , آذر امیر حسینی

ناشر: نشر مرکز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 480
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1374 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

110 قصه ی عامیانه ایرانی

لارنس پل الول ساتن، شرق شناس و ایرانشناس مشهور، هنگامی که در زمان جنگ جهانی دوم در ایران مامور بود.با پیرزنی ایرانی آشنا شد که گنجینه ای گرانبها و پایان ناپذیر از قصه های عامیانه ایرانی را در حافظه داشت . الول ساتن ارزش این گنجینه را دریافت و طی جلساتی متمادی بسیاری از آنها را دقیقا همچنان که گلین خانم بر زبان میاورد بر روی کاغذ آورد .به همت او بخش مهمی از میراث فرهنگی عامه ی ما از دستبرد زمان نجات یافت و اینجا آنها را به همانگونه که او شنیده می خوانید.

تحقیقات تطبیقی در روایت های عامیانه از مدت ها پیش اهمیت حیاتی منطقه فرهنگی ایران را یافته بوده اند.اما فقط تعداد کمی از اسناد قابل اعتماد از روایات روایی شفاهی از این منطقه باستانی منتشر شده است.این حالت بسیار ناراحت کننده تر است زیرا سنت شفاهی در برابر رسانه های مدرن ارتباط جمعی به طور فزاینده ای حیاتش دچار اختلال شده است.

روایاتی که برای اولین بار در کتاب قصه های مشدی گلین خانم منتشر شده متکی به ارائه شفاهی معتبر و تا حد زیادی بدون سانسور پیرزن بی سواد ایرانی است.اینها از جهات مختلف یک سند منحصر به فرد را تشکیل می دهند:
اول ، داستان ها و روایت ها از دهه 1940 سرچشمه می گیرند. بنابراین در زمانی نوشته شده اند که علاقه علمی به فرهنگ عامیانه و روایت مشهور تازه آغاز شده بود.دوم اینکه ، آنها بزرگترین رپرتوار داستانی منتشر شده هستند که توسط یک قصه گو در هر کشور از خاور نزدیک گفته شده است.سوم ، این نشریه بدون هیچگونه تغییر اساسی در نسخه خطی، گردآوری شده است ، که هم اکنون شامل تقریبا 500 صفحه از متنهای بومی و زبان محلی ساده و تصفیه نشده تهران در دهه 1940 است. بنابراین بزرگترین مجموعه متون را به زبان بومی فارسی ارائه می دهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات