کتاب قصه زندگی زکریای رازی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات تیرگان

قصه زندگی زکریای رازی

نویسنده: زینب یزدانی - فروغ بیژن
ناشر: تیرگان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 47
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 2


مروری بر کتاب

از سری کتابهای بزرگان ایرانی - با تصویر گری فروغ بیژن

نام وی محمد و نام پدرش زکریا و کنیه‌اش ابوبکر است. مورخان شرقی در کتاب‌هایشان او را محمد بن زکریای رازی خوانده‌اند، اما اروپائیان و مورخان غربی از او به نام‌های رازس Rhazes و رازی Al-Razi در کتاب‌های خود یاد کرده‌اند. به گفته ابوریحان بیرونی وی در شعبان سال ۲۵۱ هجری (۸۶۵ میلادی) در ری متولد شده و دوران کودکی و نوجوانی‌ و جوانی‌اش دراین شهر گذشت.

چنین شهرت دارد که در جوانی عود می‌نواخته و گاهی شعر می‌سروده ‌است. بعدها به کار زرگری مشغول شد و پس از آن به کیمیاگری روی آورد، وی در سنین بالا علم طب را آموخت. بیرونی معتقد است او در ابتدا به کیمیا اشتغال داشته و پس از آن‌که در این راه چشمش در اثر کار زیاد با مواد تند و تیز بو آسیب دید، برای درمان چشم به پزشکی روی آورد.
در کتاب‌های مورخان اسلامی آمده‌است که رازی طب را در بیمارستان بغداد آموخته‌است، در آن زمان بغداد مرکز بزرگ علمی دوران و جانشین دانشگاه جندی شاپور بوده‌است و رازی برای آموختن علم به بغداد سفر کرد و مدتی نامعلوم در آن‌جا اقامت گزید و به تحصیل علم پرداخت و سپس ریاست بیمارستان معتضدی را برعهده گرفت.

پس از مرگ معتضد خلیفه عباسی به ری بازگشت و عهده‌دار ریاست بیمارستان ری شد و تا پایان عمر در این شهر به درمان بیماران مشغول بود. رازی در آخر عمرش نابینا شد، درباره علت نابینا شدن او روایت‌های مختلفی وجود دارد، بیرونی سبب کوری رازی را کار مداوم با مواد شیمیایی چون بخار جیوه می‌داند.

فهزست

کودکی و نوجوانی پر هیاهو 
کیمیاگر واقعی
یک شروع تازه
بازگشت به وطن
رییس بیمارستان بغداد
نامه ای از ری
سفر پرماجرا

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

قصه زندگی زکریای رازی

  • ناشر: تیرگان
  • کد کتاب: 64576 - 3/3
  • موجودی: در انبار
  • 40,000ریال

برچسب ها: زکریای رازی, زینب یزدانی, فروغ بیژن, مشاهیر ایران, مشاهیر ایرانی, بزرگان ایران, دانشمندان ایران, داستان های علمی, زندگینامه, کتاب قصه زندگی زکریای رازی