دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

قصص الانبیاء

قصص الانبیاء

نویسنده: ابو اسحق نیشابوری
به اهتمام: حبیب یغمایی
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 490
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 5

 

مروری بر کتاب

"کتاب قصص الانبیا ء که در قرن پنجم هجری تالیف شده از متون اصیل و قدیم و از ذخایر گرانبهای زبان فارسی است و از لحاظ ترکیب عبارات لطیف و استفاده نویسنده از لغات صحیح فارسی ماخذی مستند و منبعی سرشار شمرده می شود و نخستین بار است که با مقابله نسخ معتبر قدیمی به طبع می رسد.

مولف این کتاب ارجمند چنانچه در فهرستها آمده ابواسحق ابراهیم بن منصور بن خلف النیشابوری است که متاسفانه از زندگی او اطلاع کافی در دست نیست .آنچه محقق است بنابر تحقیقات دانشمندان در اواخر قرن پنجم می زیسته است . کتاب قصص الانبیا مشتمل است بر داستانهایی از پیغامبران و برگزیدگان که ماخذ آنها در بسیاری از حکایات قرآن مجید است .

موضوع داستانها چندان شیرین و گیرنده است که عموم خوانندگان از هر طبقه که باشند از مطالعه آن لذت می برند و از انشای آن نیز که در نهایت زیبایی و لطف و استواری است که به سهم خود بهره می اندوزد.

...پس یهودا همه برادران را جمع کرد و پیش یوسف در آمدند و گفتند یا عزیز ما را اینجا نیکیست به دولت تو، و آنجا پدر ما را با جمله اهل بیت تنگیست. اگر فضل کند و بدان بضاعت ما را قوت فرماید و آن برادرک ما را بر ما صدقه کند تا آن پیر محنت رسیده شاد شود، ثوابها حاصل شود و دعای آن پیر را غنیمت شمرد.

یوسف گفت با خود، اکنون که تضرع کردند وقت شد. ابن یامین را خلعت داده بود از جامعه و غلامان و خادمان بسیار و سرای جداگانه و آنچه شرط بود در مهتری، و نیز هر روز با برادر به تماشا مشغول می بود لیکن تقاضا همی کرد و می گریست و تعجیل می کرد بخبر دادن پدر و یوسف می می گفت صبر کن تا وقت آید ….


فهرست

بخش اول:

الف: خصوصیات مشترک پیامبران
ب: شمار انبیاء
ج: تفاوت میان رسول، نبی و امام
د: اجمالی از سرنوشت پیامبران
ه: میزان معرفت انبیاء نسبت به اسم اعظم
و: عمر پیامبران
ز: ویژگی های متفاوت انبیاء

بخش دوم: عصمت پیامبران و رد شبهات عنوان شده
بخش سوم: داستان زندگی آدم و حواء و فرزندان آنها
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات