كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
قصاص

قصاص

نویسنده: واهه کاچا
مترجم: ابراهیم صدقیانی
ناشر: شرکت سهامی کتابهای جیبی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 170
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1348 - دوره  چا
پ:

کمیاب - کیفیت : در حد نو ~ نو


مروری بر کتاب 

نویسنده، فیلم نامه نویس و روزنامه نگار ارمنی تبار فرانسوی، واهه کارنیک خاچادوریان، به سال 1928م، در شهر دمشق و درخانواده ای ارمنی، که از شهرآدانا به دمشق کوچیده بودند، به دنیا آمد. آدانا در سال های پیش از آن یکی از مراکز حوادث خونین، کشتارها و بی عدالتی های بسیار به ارمنیان بود. سرزمینی که بعدها کشور مستقل سوریه نام گرفت، از فروپاشی امپراتوری عثمانی در پایان جنگ جهانی اول (1914 - 1918م) تا اعلام استقلال در 1946م زیر نظر کشورهای اروپایی، به ویژه، فرانسویان اداره می شد.

در این دوران، جدایی سرزمین لبنان از سوریه و به وجود آوردن مناطق خودمختار علوی نشین و مناطق کوهستانی دیرالزور، که در جهت سیاست فرانسویان بود، شورش هایی را در فاصلۀ سال های 1925 - 1927م و 1945م از سوی ملی گرایان عرب برانگیخت. ملی گرایان اندیشۀ ایجاد «سوریۀ بزرگ»، مرکب از سوریه و لبنان امروزی، را در سر می پروراندند اما سرزمین لبنان با مرزهای امروزی در 1941م به دست انگلستان اشغال شد و در 1943م به استقلال رسید.

از آثار بحث برانگیز واهه کاچا، که توجه منتقدان را برانگیخت و جایزۀ ریوارول را از آن نویسنده کرد، رمان چشم در برابرچشم است که در ایران با عنوان قصاص شناخته شده است. چشم در برابرچشم رمانی روان شناختی است که در آن کاچا با استادی تمام دو قهرمان اصلی اثر - یعنی پی یر هرمه، پزشک و جراح فرانسوی و بورتاک، چاپخانه چی لبنانی - را تصویر می کند.

بندر طرابلس در ساحل مدیترانه صحنۀ وقوع حوادث است. هرمه، جراح فرانسوی بیمارستان سن شارل بندر طرابلس، از اعتبار و شهرت زیادی برخوردار است. همه در شهر او را می شناسند و از این که حتی در کافه سر میز او بنشینند به خود می بالند. زندگی هرمه از آرامش و احترام سرشار است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

قصاص

  • 380,000ریال

برچسب ها: واهه کاچا, ابراهیم صدقیانی, داستان های ارمنی, داستان های فرانسوی, داستان های لبنانی, کتاب های نایاب, کتاب قصاص