کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
قره العین ؛ زندگی،عقیده و مرگ

قره العین

نویسنده: مهدی نورمحمدی
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 274
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار:  1395 ~ 1394 - دوره چاپ: 3 ~ 1

 

مروری بر کتاب

زندگی ، عقیده و مرگ

«قره العین» به معنى «نور چشم» نام فاطمه دختر بزرگ حاج ملا محمد صالح برغانى و متولد سال ۱۲۳۳ هجرى قمرى است که از پیروان متنفذ و معتبر سید على محمد باب بود. این لقب را به اختلاف اقوال، پدرش و یا سید کاظم رشتى به او داده‏اند. وى نسبت به زنان زمان خود اهل سواد و علم و خطیب و سخنور و تجددطلب و آزادى‏خواه بود به معنى آزادى مطلق نه محدود.
سفرنامه استرآباد و مازندران و گیلان در مورد او مینویسد :
"دختر بزرگ حاج ملا صالح برغانى از خاندان صاحب اعتبار قزوین بود. وى در سال ۱۲۳۳ ه. ق. در قزوین متولد شد. نام اصلیش «فاطمه» و کنیه‏اش «ام سلمه» و در بین اقوام و بستگان به «زرین تاج» مشهور بود و «قره العین» عنوانى است که آسید کاظم رشتى بدو داده است؛ از طرف سید باب به «طاهره‏» ملقب شد. وى اولین زنى است که در عنفوان جوانى در واقعه بدشت (نزدیک شاهرود) کشف حجاب کرد. این عمل باندازه‏اى غیرمترقبه بود که عده‏اى از بابیان آنرا پذیرا نشده و ترک آیین بابیه کردند."
عمویش ملا محمد تقى او را براى پسرش گرفت و از این وصلت دو پسر به نام اسمعیل و ابراهیم و یک دختر به‏وجود آمد. فاطمه و خواهرش و عمه‏اش با خاندان حاج میرزا عبد الوهاب مجتهد قزوینى طرفدار شیخ احمد احسائى شدند و این مقدمه تفریق و اختلاف خانوادگى آنها گشت.
ابتدا فاطمه از شوهرش طلاق گرفت و آنگاه براى دیدار سید کاظم رشتى روى به عراق آورد. اما وقتى رسید که سید درگذشته و بر سر جانشینى او میان پیروان شیخ احسائى اختلاف بروز کرده بود. فاطمه در این جریانات با سخنان خود شورى میان طرفین ایجاد و معروفیتى براى خود تحصیل نمود. چون قضیه علنى و شهره گشت فقهاء عراق با قره العین و اصحاب سید رشتى به مخالفت و مخاصمت ایستادند و کار به جائى کشید که حاکم عراق فاطمه و همراهانش را از عراق بیرون کرد و به ایران عودت داد (۱۲۶۳).
در عراق آوازه او به گوش سید على محمد باب رسید و او هم نامه‏اى بدو نگاشت و او را «طاهره‏» لقب داد. پس طاهره‏ در این تاریخ به نامهاى زرین تاج، ام‏سلمه، قره العین و طاهره‏ نام و کنیه و لقب گرفت. چون فاطمه به قزوین رسید و مخالفت عمو و پدرشوهرش را با شیخیه و بابیه دید و او را در عقاید خود محکم یافت یکى از بابیان تازه‏کار فداکار را به کشتن او واداشت و او نیز حاج ملا محمد تقى را اذان صبح در محراب با کارد زد و اندکى بعد درگذشت (۱۲۶۳).
حکومت فاطمه را محرک و مسبب دانست و او را توقیف و زندانى کرد. ولى طرفدارانش او را فرار دادند و او به‏سمت خراسان حرکت کرد و به قول عبد الحسین آیتى دست‏به‏دست تا دشت‏بدشت راند. در آنجا مجمعى از پیروان باب تشکیل شد و در آن مجمع قره العین آزادانه به سخنرانى و بحث و جدل و معاشرت باهم مسلکان خود پرداخت و چون تنها زنى بود که در میان آن جمع همه قیود زنانه را برداشته بود خیلى جلب توجه کرد. برخى مجذوب علم و فصاحت او شدند و برخى واله صورت او و برخى منکر حرکات و اعمال آزادانه وى. این دسته اخیر از او به میرزا على محمد باب شکایتى نوشتند و او هم که مى ‏دید نظیر این مرید که از هر طرف ممکن است وسیله تبلیغ شود دیگر به دست او نخواهد آمد ترتیب اثرى به حرف هاى شاکیان نداد بلکه از طاهره‏ تعریف و تمجید کرد.
قره العین را اهل فضل و ادب و کمال و جمال مى‏دانند ولى ظاهرا در توصیف او مبالغه شده است. عالم‏زاده و در صحبت عالم و در خانه عالم بوده. جسارت داشته و اول زنى است که مکشوفه و آزاد در میان جمع سخنرانیها کرده است و خود این کیفیت باعث مى‏شود که درباره او به مبالغه پردازند.

گر به تو افتدم نظر چهره به چهره رو به رو              شرح دهم غم تو را نکته به نکته مو به مو
از پی دیدن رخت همچو صبا فتاده‌ام                 خانه به خانه در به در کوُچه به کوچه کو به کو
می‌رود از فراق تو خون دل از دو دیده‌ام     دجله به دجله یم به یم چشمه به چشمه جو به جو
دور دهان تنگ تو عارض عنبرین خطت                غنچه به غنچه گل به گل لاله به لاله بو به بو
ابرو و چشم و خال تو صید نموده مرغ دل            طبع به طبع دل به دل مهر به مهر و خو به خو
مهر تو را دل حزین بافته بر قماش جان                    رشته به رشته نخ به نخ تار به تار پو به پو
در دل خویش طاهره گشت و ندید جز تو را            صفحه به صفحه لا به لا پرده به پرده تو به تو

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

قره العین ؛ زندگی،عقیده و مرگ

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 63188 - 49/3
  • موجودی: در انبار
  • 350,000ریال
  • 310,000ریال

برچسب ها: طاهره قره العین, مهدی نورمحمدی, فرق شیعه, بهاییت, تصوف, شعر فارسی, تاریخ ادبیات ایران, کتاب قره العین