منو
سبد خرید

قرن زیاده روی ها ؛ از سال 1870 تا زمان معاصر

قرن زیاده روی ها ؛ از سال 1870 تا زمان معاصر
درحال حاضر موجود نمی باشد
قرن زیاده روی ها ؛ از سال 1870 تا زمان معاصر
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 92468 - 101/8
  • وزن: 1.50kg
  • UPC: 60
0 ریال

قرن زیاده روی ها

نویسنده: پاتریس توشار بوسکه - اردشیر خدادادیان
مترجم: عباس صفریان
ناشر: وزارت امور خارجه - موسسه چاپ و انتشارات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1140
اندازه کتاب: وزیری سلفون  سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

از سال 1870 تا زمان معاصر

قرن بیستم را می توان یکی از پرحادثه و پر افت و خیزترین دوران تاریخ بشریت توصیف کرد و علت آن هم چیزی نبود جز پیشرفت بشر بویژه در زمینه فناوری تکنولوژیکی و دانش فنی که طبیعتاً چنین پیشرفتی تقاضای بشر را بالا برد. این قرن همچنین مصادف بود با افزایش توقعات بیشتر نسبت به امکانات موجود در جامعه جهانی که این امر نیز به نوبه خود برخورد بین قدرتهای موجود در سطح خرد در درون جوامع چند فرهنگی تا سطح کلان در جامعه بین الملل را در پی داشت. 

در قسمت اول به یک قرن بحران و تحولات اقتصادی جهانی از سال 1870 می پردازد و در ادامه این قسمت به تولد ، اوج بحران تجدد (مدرنیته) ابعاد فرهنگی در زمینه انقلابهای علمی، فرهنگ درعصر توده ها و جهانی شدن و فرهنگ و ایدئولوژی در دوره بین دو جنگ، بنیادگرایی و تجدد ادیان از سال 1850 به بعد اشاره می کند. 

مسائل بین الملل از اموری هستند که در قسمت دوم مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد. در این قسمت به مسائل مربوط به عصر سیستم ها و جنگ جهانی اول و تاثیرات آن بر روابط بین الملل در اروپای بین 33-1919 اشاره می شود. 

همچنین کتاب در ادامه به توضیح نظام های دیکتاتوری فاشیستی و مخالف مردمسالاری می پردازد و اقدام به طرح مبحث قدرت های جدید و کناررفتن قدرت های پیر و فرسوده می کند که در پی جنگ جهانی دوم نتیجه آن ظهور آمریکا و شوروی و جنگ سرد بود. این زمان مصادف بود با زمان گذار جهان از چند قطبی به چهان دو قطبی. 

کتاب "قرن زیاده روی ها؛ قرن بیستم" درادامه به مسائل مربوط به جمهوری فرانسه اشارت دارد و دنیای زیاده روی ها مبحثی است که قسمت چهارم کتاب را به خود اختصاص داده است. فروپاشی شوروی مناقشه اعراب و اسرائیل و همچنین ظهور قدرت های نظامی و سپس در قالب اقتصادی در خاور دور ازجمله ژاپن از مباحث مهم دیگری است که بطور مشروح در این کتاب درباره آنها بحث شده است. 

همچنین در این بخش به موضوعاتی همچون قدرت آمریکا در پایان قرن 19، روند توسعه طلبانه ژاپن در آسیای قاره ای و توقف این روند از سوی غربی ها، رقابت ژاپن و آمریکا و جهش قدرت آمریکا از سال 1945 درست همزمان با پایان جنگ جهانی دوم پرداخته می شود و با عنایت به این که آمریکا تنها کشوری بود که لطمه ای در جنگ تخریب گر ندیده بود، به سرعت قدرت خود را افزایش داد و داعیه سیادت بر جهان را به دیگران قبولاند. 

همچنین تحولات شوروری از زمان استالین تا گورباچف از دیگر مباحث مهم کتاب حاضر به شمار می رود. 


فهرست

قسمت اول - تداوم ها

فصل اول : یک قرن بحران و تحولات اقتصادی - اقتصاد جهانی از سال 1870 
فصل دوم : تولد ، اوج و بحران تجدد ( مدرنیته ) -ابعاد فرهنگی 1990 -1880 
فصل سوم - بنیاد گرایی و تجدد ( مدرنیته ) - ادیان از سال 1850 به بعد

قسمت دوم - امور بین المللی
فصل چهارم : عصر سیستم ها - روابط بین المللی 1914-1850 
فصل پنجم - جنگ جهانی ، جنگ تمام عیار- جنگ جهانی اول و آثارآن 
فصل ششم -عظمت و انقراض سیستم ورسای - روابط بین المللی در اروپا 1933-1919 
فصل هفتم - سالهای تیره - فاشیسم و دیکتاتوری در دوران بین دو جنگ 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات