دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

قربانی باد موافق

قربانی باد موافق

نویسنده: محمد طلوعی
ناشر: افق
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 128
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ:

 

مروری بر کتاب

پسر صمصام تازه از اجباری آمده بود. صورتش پاک تراش بود و سرش ماشین چهار.بی دست و پا بود قبل از این که برود، حالا آدم برگشته بود. روش دوشش کوله ای داشت که سنگین بود، از لباس های چرک و خرت و پرت یا سوغات، نمی دانم، نمی پرسیدم، اصلاً سرم به این کارها نبود.

هیمن طور یادم آمد پسر صمصام قبل از این که برود اجباری مینا را می خواست. فراری بودم. چند بار آمدند دنبالم. یک بار هم آقاجان را بردند سین جیمش کردند. بروز نداد. اما برزخ شد. زورش آمده بود. به قول خودش دوتا عمله ی دولت نشانده بودندش روی استول از ناموس مادرش تا سهم تریاک پدرش پرسیده بودند، جای من را هم پرسیده بودند. گفته بود نمی دانم. دروغ گفته بود و زورش آمده بود...

« قربانی باد موافق» از آن دست کتاب هایی است که باید بیشتر روی نثرش متمرکز بود و از آن لذت برد. دعواهای درون خانوادگی پسر با پدر و مادرش و همچنین با رقیبش «مترس»، پسر صمصام از نقاط قوت این رمان است. حالا جوان سرخورده از عشقی ناکام به انزلی می رود تا به پیش آمد روزگار وردست طبیب آندره باشد؛ آن هم در بلبشوی حضور متفقین و روس ها در رشت می ماند و باز تنهاتر از گذشته از وطن خود هجرت می کند.

سرگشتی و دوگانگی شخصیت ها آن هم در فضای به شدت به هم ریخته و سیاسی شمال کشور، رشت، در زمان جنگ جهانی دوم به نویسنده کمک کرده تا رمانی با انسجام بهتر و نثری سرکش و رام نشده بیافریند.در این رمان هیچ شخصیتی مستقل نیست و هر کدام با شریک و هم زادی دیگر معنا پیدا می کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات