منو
سبد خرید

قرارداد اجتماعی

قرارداد اجتماعی
درحال حاضر موجود نمی باشد
قرارداد اجتماعی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 93375 - 107/8
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 60
0 ریال

قرارداد اجتماعی

نویسنده: ژان ژاک روسو
مترجم: عنایت الله شکیباپور
ناشر: فرخی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 310
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1345 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : درحد نو

مروری بر کتاب

درباره اصول حقوق سیاسی و منشا عدم تساوی حقوق بین مردم

ژان ژاک روسو - متفکر سوئیسی، در سده‌ی هجدهم و اوج دوره‌ی روشنگری اروپا می‌زیست. اندیشه‌های او در زمینه‌های سیاسی، ادبی و تربیتی، تأثیر بزرگی بر معاصران گذاشت. نقش فکری او که سال­ها در پاریس عمر سپری کرد، به عنوان یکی از راهگشایان آرمان­های انقلاب کبیر فرانسه قابل انکار نیست.

درباره ی مبنا و هدف قواعد حقوق آراء و نظریات گوناگونی وجود دارد کاوش درباره ی اینکه حقوق و قانون بر چه مبنایی در جوامع بشری استوار است و هدف از قواعد آن چیست سابقه ای دیرینه دارد . از قرون گذشته تا به امروز هزاران متفکر و اندیشمند برآن شده اند تا مبنای وجود و استقرار قانون در جامعه را توجیه کنند و بر پایه ی همین کاوشات بوده که تا کنون نظریات بسیاری در این باب ارایه گشته .

بر اساس این تفکر که به قرار داد اجتماعی معروف است انسان آزاد به دنیا آمده است , بر این اساس حق دارد آزادانه فعالیت های مادی و معنوی خود را گسترش دهد و از ثمره ی آنها بهره مند شود . ولی انسان با ورود به جامعه و زندگی جمعی دیگر نمی تواند خود را دارای آزادی مطلق بداند یعنی او در شرایطی است که در نتیجه ی آن اختیار هرکس با اختیار دیگران جمع می شود, به عبارت دیگر اشخاص با ورود به جامعه و قرار گرفتن در زیر چتر جامعه تن به قرار دادی اجباری وقهری با دیگر اعضاء جامعه میدهند و بر اساس این قرار داد هر کس برای گرفتن جواز زندگی در جامعه از بخشی از آزادی های خود چشم می پوشد تا از مزایای زندگی اجتماعی بهره مند شود ...

...انسان به وسیله سه استاد تربیت می شود: طبیعت، اشیا و انسان های دیگر. تربیت آن گاه بدرستی صورت می گیرد که این تاثیرهای گوناگون با هم هماهنگ باشند.

روسو معتقد است: آموزگار خوب کسی نیست که در کم ترین زمان، بیش ترین چیزها را آموزش می دهد؛ بلکه کسی است که شوق به آموختن و فهمیدن را در شاگرد بر می انگیزد؛ زیرا هدف آموزش و پرورش گردآوری و انباشتن اطلاعات نیست، بلکه به کار بردن توانایی اندیشیدن و فهمیدن است. انسان در اثر تربیت باید چنان بار آید که بتواند در کارهای گوناگون وظیفه خود را همچون یک انسان انجام دهد، در شرایط گوناگون درست رفتار کند و برای خوب زندگی کردن آگاه شود.

روسو در کتاب «قرارداد اجتماعی» از منافع ویژه ای که تضاد با آنها تشکیل جامعه را واجب کرده انتقاد می کند. او در این کتاب، مسئله اخلاق را براساس ساختارهای اجتماعی شرح می دهد.استدلال روسو جهت برقراری قراردادی بنیادین با جایگزین کردن اخلاق برابری و قانونی به قرارداد و حقوقی ست که طبیعت با نابرابری جسمی بین انسان ها موجب شده است.

در این کتاب، نگاه انتقادی در وهله نخست متوجه موقعیت کنونی جهان و در مرحله بعد یادآوری اهمیت واحد اخلاقی است که جامعه را به عنوان مجموعه ای واحد تشکیل می دهد و در آن قانون افراد را به یکدیگر مرتبط می کند.روسو برای دفاع از این نظر از استدلالهای مختلفی بهره می گیرد.

استدلال های روسو که در چند زمینه از جمله طبیعت انسانی، مذهب، اخلاق و قانون است پیرامون یک ایده اصلی ست بین منافع مختلفی که ارتباط اجتماعی را شکل می دهند وجه مشترک وجود دارد و اگر موردی نبود که همه منافع به آن مربوط شوند، هیچ جامعه ای وجود نداشت.

بر همین نفع مشترک است که جامعه باید اداره شود و قرارداد اجتماعی اثراتی دارد که بدون آنها غیرممکن است که جامعه به حیاتش ادامه دهد....

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات