کتاب قرآن های عصر اموی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب اسلام انتشارات هرمس

قرآن های عصر اموی

نویسنده: فرانسوا دروش
مترجم: مرتضی کریمی نیا - آلاء وحیدنیا
ناشر: هرمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 325
اندازه کتاب: رقعی گالینگور  - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1

مروری بر کتاب 

مقدمه ای درباب کهن ترین مصاحف

کتاب قرآن های عصر اموی مقدمه ای در باب کهن ترین مصاحف نوشته فرانسوا دروش برای اولین بار سیر تحول سریع قرآن نویسی طی دوران اموی را بر پایه مجموعه ای از مواد و منابع کهن بررسی کرده است. مولف در این راه ترکیبی از فنون مختلف از جمله خط شناسی، تاریخ هنر، نسخه شناسی، کتیبه شناسی و سیر تحول رسم الخط قرآنی را به کار می گیرد. وی نام مصاحف اموی را از آن رو برمی گزیند که عموم این مصاحف تا پایان حکومت امویان یا دهه های پس از امویان اما متاثر از فضا و نظام مصحف نگاریِ این دوران کتابت شده اند. نتایج حاصل آمده در این کتاب، برخی گزارش های سنتی در باب کتابت قرآن در روزگار نخست را به چالش می کشد و پرتوی تازه بر جایگاه امویان در انتشار دست نوشته های اموی می افکند.

 این اثر به بررسی جوانب مختلفِ تاریخ‌گذاری، مصحف‌شناسی، نگارش، رسم‌الخط، تنوع کاتبان، علائم وقف و ابتدا، عَدّ الآی، بسمله، قرائات مختلف، تذهیب، سرسوره‌ها و سایر ویژگی‌های کهن‌ترین مصاحف موجود از قرآن در جهان امروز می‌پردازد. وی نام مصاحف اموی را از آن رو برمی‌گزیند که عموم این مصاحف تا پایان عصر حکومت یا دهه‌های پس از امویان، اما متأثر از فضا و نظام مصحف نگاری این دوران کتابت شده‌اند. مهم‌ترین این مصاحف که در نوشتار وی مورد بررسی و مقایسه قرار می‌گیرند عبارتند از: مصحفِ پاریس‌ـ‌پِتِرزبورگ، مصحف صنعاء 1، مصحف اموی دِمَشق، مصحف اموی فُسطاط، مصحف اموی صنعاء، مصحف کتابخانه‌ی بریتانیا (Or. 2165)، مخطوطات کتابخانه‌ی ملی فرانسه، کتابخانه‌ی ملی روسیه در سن‌پترزبورگ، دیگر برگ‌نوشته‌های کهن باقی‌مانده در دارالمخطوطات مسجد جامع صنعاء، و چندین مصحف و قطعه‌ی قرآنی از استانبول، فسطاط و قیروان.

وی می‌کوشد تاریخ‌گذاری روشنی از تمام تغییرات و تحولات صورت گرفته بر روی این متون ارائه دهد و در این راه ترکیبی از فنون مختلف از جمله خط‌شناسی (پالیوگرافی)، تاریخ هنر، نسخه‌شناسی، کتیبه‌شناسی، و سیر تحول رسم‌الخط قرآنی را به‌کار می‌گیرد. گفتنی است وی همچنان ــ و البته با اندکی تفاوت نسبت به رویکرد عموم تجدیدنظرطلبان ــ به روش متداول آزمایش کربن 14 برای تشخیص طول عمر قطعات کهن در باستان‌شناسی چندان روی خوش نشان نمی‌دهد و می‌کوشد برخی تاریخ‌گذاری‌های انجام گرفته بر این پایه از سوی بهنام صادقی، کریستیان رُبَن و دیگران در مورد پوست‌نوشته‌های کهن قرآنی صنعاء را کم‌اهمیت جلوه دهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

قرآن های عصر اموی

  • ناشر: هرمس
  • کد کتاب: 34547
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: فرانسوا دروش, مرتضی کریمی نیا, آلاء وحیدنیا, قرآن, تاریخ اسلام, تاریخ قرآن