منو
سبد خرید

قرآن شناخت

قرآن شناخت
-25 %
قرآن شناخت
  • موجودی: موجود
  • مدل: 148357 - 48/5
  • وزن: 0.40kg
540,000 ریال
720,000 ریال

قرآن شناخت

نویسنده: بهاءالدین خرمشاهی
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 368
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 5

 

مروری بر کتاب

مباحثی در فرهنگ آفرینی قرآن

قرآن شناخت یکی از پراطلاع ترین آثار قرآن پژوهی پرشمار بهاالدین خرمشاهی قرآن پژوه کوشا و پرکار معاصر است که ترجمه قرآن کریم مهم ترین اثر او در این زمینه است. قرآن شناخت اثری است که برای عرضه داشتن بیشترین اطلاعات در کمترین حجم طراحی شده است. بعضی از مباحث عمده آن عبارتند از: فرهنگ آفرینی قرآن، وحی، نزول، جمع و تدوین قرآن، علوم قرآنی 101 نکته درباره قرآن، نقش و نفوذ قرآن در زندگی، معرفی همه شخصیت ها و همه جغرافیای قرآنی.

در فصل اول (فرهنگ آفرینی قرآن) به بحث و فحص در این مسئله مهم پرداخته ایم که قرآن کریم سرچشمه و جهت دهنده و پیش برنده اغلب علوم و معارف اسلامی است و آن علوم و معارف را از نجوم گرفته تا عرفان اجمالاً بررسی کرده ایم.
در فصل دوم (وحی و نزول، و جمع و تدوین قرآن) چنانچه از نامش پیداست به پدیده وحی و هم زمان با آن کتابت وحی، و سپس جمع و تدوین قرآن کریم که روندی کمتر از سی ساله داشته است، مشروحاً اشاره شده است. یعنی از میان علوم قرآنی به وحی و نزول، و جمع و تدوین مفصلاً پرداخته ایم.

البته خوانندگان نباید انتظار داشته باشند که ماهیت وحی را تحلیل کرده باشیم (حل این نکته بدین فکر خطا نتوان کرد). وحی را فقط توصیف کرده ایم. در این فصل به یک شبهه که به نظر می رسد قوی ترین شبهه در انکار و تخطئه وحی است، پاسخ گفته ایم. آن شبهه این است که می گویند (بدون استدلال و توجیه، فقط به صرف ادعا) قرآن فرآورد ضمیر ناخودآگاه – خودآگاه پیامبر اسلام (ص) است. در کتاب حاضر این شبهه را به شیوه ای عقلی – تاریخی مورد بررسی قرار داده است.

فصل سوم (علوم و فنون قرآنی) به معرفی 14 علم و فن قرآنی و قرآن پژوهی می پردازد که عبارتند از: 1. تاریخ قرآن 2. علم رسم عثمانی 3. شناخت مکی و مدنی 4. شأن نزول/ اسباب نزول 5. شناخت ناسخ و منسوخ 6. علم محکم و متشابه 7. تحدی و اعجاز و تحریف ناپذیری قرآن 8. تفسیر و تأویل 9. قرائت و تجوید و ترتیل 10. فقه قرآن یا احکام قرآن 11. اعراب قرآن یا نحو و دستور زبان قرآن 12. قصص قرآن 13. علم یا فن ترجمه 14. علم غریب القرآن

فصل چهارم (101 نکته درباره قرآن کریم)، فصلی است که اگر من مؤلف آن بودم، می گفتم خوشخوان است. 101 نکته از همه شئون و معارف و علوم و تاریخ قرآن و قرآن پژوهی در این فصل عرضه گردیده است. نکته ها هم همه کوتاه و در بردارنده اطلاعی لازم در زمینه علوم قرآنی و قرآن پژوهی است. می توان این گونه تعبیر کرد که این 101 نکته درباره قرآن کریم و قرآن پژوهی را هر مسلمانی باید بداند. این فصل برای تحقیقات قرآنی جوان پسند رسانه ها و مسابقات معارف قرآنی هم به کار می آید.

فصل پنجم (نقش و نفوذ قرآن در زندگی امروز ما)، چنانکه عنوانش پیداست، فصلی است کاملاً ذی ربط با قرآن در فرهنگ ما و در زندگی امروز ما. این فصل تکمله فصل اول است. فرهنگ آفرینی قرآن بیشتر به نقش فرهنگی دیروزین قرآن در تمدن و فرهنگ اسلامی – ایرانی ما می پردازد، و این فصل نقش و نفوذ قرآن را در فرهنگ عامه و خاصه امروز ما که بالغ بر بیست و پنج نقش است بیان می دارد. در این فصل از حضور قرآن در نمازهای روزمره، تا مسابقات حفظ و قرائت و تفسیر قرآن، تا استخاره به قرآن و آینه قرآن بردن به منزل نو، تا توجه شورای نگهبان و قانونگذاران امروز به اینکه هیچ قاعده و قانونی که موافق قرآن نباشد (تا چه رسد که مخالف آن باشد) از مجلس شورای اسلامی صادر نگردد، و شئون و نقش و نفوذهای دیگر سخن گفته ایم.

فصل ششم (فرهنگواره اعلام قرآن)، معرفی بیش از یکصد عَلَم از اعلام قرآنی است. اعم از آنکه این اعلام تاریخی باشد، یا جغرافیایی، یا نام کتاب، یا هر اسم خاص دیگر، از مدین تا مدینه، و از بهشت تا جهنم، و از آدم(ع) تا خاتم(ع). اعلام معرفی شده را با نظمی الفبایی که بازیابی را ممکن و سریع می سازد، مطرح کرده ایم.

فصل هفتم (فرهنگواره سوره های قرآنی)، چنانچه از نامش پیداست، معرفی اختصاری و یکنواخت 114 سوره قرآنی است و درباره هر یک از آنان چند فقره اطلاع لازم به دست داده شده است. ابتدا نامهای مختلف هر سوره، سپس تعداد آیات و کلمات، و شماره آن برحسب مصحف (نظم کنونی و کتابی قرآن مجید)، و نیز شماره ترتیبی آن برحسب نزول، و مکی یا مدنی بودن آن، و نیز اشاره ای کوتاه به محتوا یا محتویات هر سوره، در میان آمده است. نظم این فرهنگواره همانند نظم سوره ها در قرآن است، و برای تتمیم فایده، فهرستایی نیز در پایان این فصل آورده شده است. یکی متشکل از نامهای غیرمعروف سوره ها، با ارجاع به نام معروف و رسمی آنها، دیگر فهرست الفبایی سوره ها که طبق نظم الفبایی، نام هر سوره ای را سریعاً می توان در آن پیدا کرد، همچنین شماره سوره را و لذا مراجعه به متن فرهنگواره بسیار تسهیل می گردد.

فصل هشتم (برجسته ترین آثار قرآن پژوهی)، به معرفی توصیفی و ارزشیابانه 50 اثر از مهمترین آثار قرآن پژوهی از قدیم و جدید می پردازد. در این فصل 10 تفسیر، 10 ترجمه، 10 فرهنگ قرآنی، 10 فهرست و کتاب شناسی قرآنی، و 5 تاریخ قرآن و 5 اثر جامع همه علوم قرآنی معرفی شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات