منو
سبد خرید

قدح درد ؛ سه جلدی

قدح درد ؛ سه جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
قدح درد ؛ سه جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 105419 - 40/2
  • وزن: 3.00kg
  • UPC: 250
0 ریال

قدح درد 

نویسنده: عبد الکریم پرتو
ناشر: به نگار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 2358
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 2


مروری بر کتاب

مصور

عبدالکریم پرتو ،نویسنده و موسس چاپخانه امیر کبیر اهواز با انتشار مجموعه ی 3 جلدی قدح دُرد، چهار هزار حکایت و روایت از شعر ادب، تاریخ، سیاست و صدها مطالب خواندنی دیگر را با تعمق در تاریخ و غور در تحقیق از برون گنجینه های ایران و جهان و یادداشت برداری از صدها منبع و اقوال قابل اعتماد با تاکید بر رعایت اعتبار منابع و مآخذ با کمال ایجاد و در نهایت ساده نویسی و کوتاه نویسی و با دقت نظر تمام تهیه و تدوین نموده است که در نوع خود یک شاهکار کم نظیر و یک دایره المعارف جامع و خواندنی است.

عبدالکریم پرتو در این مجموعه ی 3 جلدی کوشش نموده که خواننده را به سیر آفاق، چشمه های عشق و محبت و صفای ظاهر و باطن پیوند بدهد و بذر تفکر و تامل را بارور نماید.

نویسنده که نیم قرن تمام دستانش آغشته به مرکب چاپ بوده و یک عمر حروف چینی کرده و تجربه آموخته، با کمال درستی از لابلای خیل متون و منابع با رعایت امانتداری، ناباب ترین و آموزنده ترین مطالب را استخراج و در این مجموعه ی 3 جلدی گردآوری نموده و از این حیث میراثی ماندگار برای دوستداران کتاب به یادگار گذاشت.

قدح دُرد از لحاظ تنوع موضوع، ژرف نگری، نکته یابی و نکته سنجی، مجموعه ی بی نظیری است و برای هر جامعه و طبقه ای می تواند خواندنی و عبرت آموز باشد.

چرا قدح دُرد ؟!
نویسنده در ارتباط با علت نامگذاری این مجموعه می نویسد: " قدح دُرد چکیده و ته مانده ی شراب هستی بخش است که دُردی کشان قدح نوش عشق و خرد را با طعم دلنشینش به مشتاقان عرضه می نماید تا سرمستشان کند و یاد مانی باشد.

اما نگارنده بر این باور است، علت این نامگذاری شاید متاثر از ترانه ای باشد که زنده یاد حبیب الله ریخته گر در سالها پیش سروده بود و گاهی و گداری در مجالس و محافل زمزمه می کرد خصوصا از این باب که از قدیم میان عبدالکریم پرتو و زنده یاد حبیب الله ریخته گر شاعر پرآوازه خوزستانی الفتی دیرینه بوده است، استاد ریخته گر که با تخلص (مرجان) شعر می گفت،قدح درد را اینگونه توصیف می کند:

با یک قدح دُرد به میخانه نشتیم
تا دُرد در این کاسه بود سرخوش مستیم
ما باب سخن را به رخ دوست گشودیم
در را به سراپرده ی اغیار ببستیم

اگر قدح دُرد را از منظر ادبیات جستجو کنیم مفهوم ته نشین شراب هستی بخش و اسرار و رموز الهی از آن مستفاد می گردد که بسیار پرمعنا و نامی مناسب و در خور این مجموعه ارزشمند است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات