کتاب قبله عالم ؛ ناصرالدین شاه قاجار و پادشاهی ایران  فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات کارنامه

قبله عالم ؛ ناصرالدین شاه قاجار و پادشاهی ایران

نویسنده: عباس امانت
ناشر: کارنامه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 705
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب

هرچندسلطنت ناصرالدین شاه و جنبه های گوناگون آن موضوع پژوهشهای بسیار بوده و کتب متعددی در باره آن به رشته تحریر درآمده، ولی تاکنون زندگینامه شخص وی به طور اخص نوشته نشده است.

هدف دکتر عباس امانت از تدوین و نگارش این کتاب ارائهی یک بیوگرافی سیاسی به سبک سنتی نیست، بلکه بررسی جنبه های خصوصی زندگانی ناصرالدین شاه است. آن گونه که خود وی بیان می کند، قصد عمده بررسی شخصیت شاه و عهد و زمانه او است تا حدود اختیارات و نقش خاص وی در امور سیاسی و اجتماعی، در آستانه گذار ایران به سوی مدرنیته و تجدد، روشن شود. در واقع، این کتاب را باید اولین تألیف به سبک مُدرن وجامع از زندگانی و عهد یکی از سلاطین وسیاستمداران ایران محسوب کرد.

دکتر امانت، در این اثر، علاوه براین که اطلاعات جدیدی درباره شخص شاه و اطرافیان وی به دست می دهد، به تفصیل به بحث درباره آمال، اهداف، سیاست ها، آمال و خلقیات وی می پردازد. همچنین ضمن اشاره به روابط وی با وزرایش تأثیر تحول شخصیت شاه بر سیاست داخلی و خارجی ایران را نیز بررسی می کند.

امانت با عهد ناصری عمیقاً آشنا است و درباره مسائل گوناگون آن دوره از جمله حرکت بابی ها، مسائل اقتصادی، زندگی زنان حرم و حرم سرا، زندگی رجال و شاهزادگان تحقیقاتی ارزنده کرده. وی از اسناد متعدد چاپ شده و چاپ نشده بایگانی های وزارت خارجه انگلستان و مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا بهره ای گسترده و شایسته برده و تنها از بایگانی های روسیه، محتملاً به سبب عدم دسترسی به آن ها، استفاده نکرده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

قبله عالم ؛ ناصرالدین شاه قاجار و پادشاهی ایران

  • ناشر: کارنامه
  • کد کتاب: 83625 - 8/1
  • موجودی: در انبار
  • 1,100,000ریال
  • 950,000ریال

برچسب ها: عباس امانت, تاریخ سیاسی ایران, قاجار, ناصرالدین شاه, تاریخ شاهان ایران, کتاب قبله عالم ؛ ناصرالدین شاه قاجار و پادشاهی ایران