منو
سبد خرید

قبله عالم ؛ زندگی خصوصی ناصرالدین شاه قاجار

قبله عالم ؛ زندگی خصوصی ناصرالدین شاه قاجار
موجود نمی باشد
قبله عالم ؛ زندگی خصوصی ناصرالدین شاه قاجار
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 83624 - 10/2
  • وزن: 0.80kg
  • UPC: 80
0 ریال

قبله عالم ؛ زندگی خصوصی ناصرالدین شاه قاجار

نویسنده: حسن لعل
ناشر: دنیای کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 680
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

ناصر الدین شاه قاجار (۱۲۴۷ق- ۱۳۱۳ق) چهارمین پادشاه از سلسله قاجاریه. او را «سلطان صاحبقران» و پس از کشته شدن «شاه شهید» نیز خوانده‌اند. ناصر الدین شاه حدود پنجاه سال پادشاهی کرد و در نهایت در حرم عبدالعظیم حسنی ترور شد.شاه به شکار و هنر علاقه‌مند بود. شعر می‌سرود، نقاشی می‌کشید و به تعزیه علاقه داشت. او سه مرتبه به اروپا رفت که با وجود برخی آثار مثبت، انتقادات بسیاری را نیز به همراه داشت. در دوره ناصرالدین شاه علی محمد باب،‌ موسس فرقه بابیه اعدام شد و پیروانش سرکوب شدند.

در سلطنت ناصرالدین شاه قراردادها و امتیازات بسیاری به کشورهای غربی داده شد که برخی از آن‌ها موجب مخالفت‌ها و اعتراضات عمومی شد. این دوران عصر تحولات جهانی و کشمکش میان سنت و مدرنیته بود. شاه خود نیز مشتاق تمدن جدید غربی بود و حتی در این محدوده اصلاحاتی را نیز بوجود آورد، با این حال موانع بسیاری برای این امر وجود داشت.دوران ناصرالدین شاه عصر تحولات جهانی و کشمکش میان سنت و مدرنیته بود. شاه خود نیز مشتاق تمدن جدید غربی بود. اما یکی از اصلی‌ترین موانع، کاهش اقتدار شاه در صورت اصلاحات بود.

اطرافیان شاه را نیز دو گروه تجددگرا و سنت‌گرا تشکیل داده بود. تجددطلبان همه صریحا یا ضمنا برتری غرب را جز در حیطه دین می‌پذیرفتند. این امر، موضعی دفاعی در پی داشت که بر برتری معنوی مسلمانان تأکید می‌کرد. آنان اسلام را به منزله هویتی اجتماعی در برابر ایدئولوژی‌های غربی قرار می‌دادند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.