كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی

قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی

نویسنده: ناصر کاتوزیان
ناشر: میزان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 830
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 21 


مروری بر کتاب

حمکت تدوین مجموعه های قوانین ، گردآوری قواعدی است که طبع و هدف مشترک دارند و ارتباط آنها به گونه اندامهای یک پیکر است .این مجموعه ها به طور معمول موارد اجرا و مصداقهای چند اصل مهم و بنیادی است ؛ هر قاعده سایه بر سر دیگری دارد و روح این ترکیب و ارتباط راهنمای تفسیر هر یک از قواعد جزئی است .

کتاب حاضر در سه جلد تقسیم شده است : 

جلد اول: اموال
جلد دوم : اشخاص
جلد سوم : ادله اثبات دعوا

نویسنده محترم در مقدمه کتاب حاضر بیان داشتند که حکمت تدوین مجموعه قوانین، گردآوری قواعدی است که طبع و هدف مشترک دارند و ارتباط آن ها به گونه ی اندام های یک پیکر است. این مجموعه ها به طور معمول، موارد اجرای مصادیق چند اصل مهم و بنیادی هستند. هر قاعده، سایه بر سر دیگری دارد و روح این ترکیب و ارتباط، راهنمایی تفسیر هر یک از قواعد جزئی است. 

دشواری در این است که دست یافتن به روح مشترک هر نظام، مستلزم احاطه بر تمام قواعدی است که در ایجاد این مفهوم انتزاعی دخالت دارد. 
مجموعه کهنی را که امروز قانون مدنی می نامیم تنها محدود به ١٣٣۵ ماده اصلی نیست، شاخه های بسیاری از آن خشکیده و از نظام حقوقی کنونی خارج شده و پیوندهای گوناگون و تازہ به جای آن ها نشسته است.

در ادامه، استاد ارجمند اشاره بر چند ویژگی مهم اثر حاضر داشتند:

۱-در مجموعه حاضر سعی شدہ است تا با تطبیق نسخ قبلی قانون مدنی و مقابله با اسناد رسمی قانون گذاری، متن صحیحی از قانون ارائه شود.
٢-برای هر ماده، عنوان جدا تعیین شده است تا به حکم مورد نیاز و زمینه فهرست الفبایی از واژہ های اعلام، دسترسی سادہ تر باشد.
۳-در شرح مواد قانون مدنی،  به مواد دیگر قانون مدنی یا سایر قوانینی که به گونه ای در تعیین مفهوم و قلمرو ماده مورد نظر اثر دارد اشاره شده است.
۴-یکی از اهداف اصلی مجموعه هایی از این دست مثل مجموعه حاضر، این است که نمایانگر حقوق واقعی و زنده اجتماع باشد و نموداری از آن چه در
جهان واقعیت ها می گذرد و در عمل به کار می آید باشد که رویه قضایی حاوی بخش مهمی از این جهان واقعی است، عدالتی است که دادرسان در چارچوب قوانین به آن رسیده اند و به احتمال زیاد است، دادخواهان آینده نیز با آن روبرو می شوند،با توجه به این که راجع به رویه قضایی و آراء محاکم، در این زمینه، هنوز مجموعه منسجم و واحدی تهیه نشده است، در این مجموعه سعی شده با اشاره به رویه قضایی، تا حدی این خلاء پر شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی

  • ناشر: میزبان
  • کد کتاب: 80270 - 64/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ناصر کاتوزیان, حقوق ایران, قوانین کیفری, قوانین ایران, کتاب قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی