کتاب قانون ادب ؛  سه جلدی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب مقالات،نقد،زندگینامه انتشارات بنیاد فرهنگ ایران

قانون ادب

نویسنده: شیخ ابوالفضل حبیش بن ابراهیم التفلیسی ، غلامرضا طاهر
ناشر: بنیاد فرهنگ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1868
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : عالی 
 

مروری بر کتاب 

حُبَیش تفلیسی، ابوالفضل حبیش‌ بن ابراهیم‌ بن محمد، عالم ، ادیب ، طبیب و نویسنده فارسی و عربی‌نویس قرن ششم است. حبیش تفلیسی در موضوعات متنوعی، به فارسی و عربی کتاب تألیف کرده است چنانچه آثار فارسی او از حیث خصایص لغوی و صرفی و نحوی دارای اهمیت است.

قانون ادب، در ضبط کلمات عربی و بیان معانی آن لغات به فارسی است.مؤلف در مقدمه گفته که این کتاب را پس از بیان‌التصریف نوشته است.به استناد سه بیتی که در پشت نسخه‌ای از مجلد دوم قانون ادب، متعلق به کتابخانه اسعد افندی ترکیه ، مضبوط است قانون‌ادب را در ۵۴۵ تألیف کرده است.
حاجی‌خلیفه نام آن را قانون الادب فی ضبط کلمات العرب ذکر کرده است. نسخه‌های متعدد از این کتاب در کتابخانه‌های ایران ، ترکیه، انگلستان و فرانسه موجود است.

آثار حبیش بیش‌تر برای توده مردم بوده و طبعاً به زبانی ساده نوشته شده است. بنابراین، کتب او را در بهترین حالت می‌توان در شمار «کتب وسط» به شمار آورد. در نوشته‌های او کمتر به نمونه بالینی و تجربه‌های پزشکی خود او اشاره شده است. حبیش نوآوری و دیدگاه انتقادی کمی نسبت به آرای گذشتگان دارد. او داروی تازه‌ای نیافته و به بیماریهای همه‌گیر دوران خود اشاره‌ای نکرده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

قانون ادب ؛ سه جلدی

  • 2,500,000ریال

برچسب ها: شیخ ابوالفضل حبیش بن ابراهیم التفلیسی, غلامرضا طاهر, ادبیات قدیم فارسی, ادبیات عرب, تاریخ ادبیات ایران, کتاب قانون ادب, بنیاد فرهنگ ایران, کتاب قانون ادب