كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
قانون ابن سینا ، شارحان و مترجمان آن

قانون ابن سینا ، شارحان و مترجمان آن

نویسنده: حکیم سید ظل الرحمن
مترجم: عبد القادر هاشمی
ناشر: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 203
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

نویسنده در مقدمه کتاب پس از بیان تأثیر کتاب قانون بر مکاتب و مدارس پزشکى - خصوصاً مدارس و پزشکان هند - مى‌نویسد: من در جستجوى موضوع تازه براى تحقیق، شارحان و مترجمان قانون را برگزیدم و قبل از آن‌که دراین‌باره مطلبى بنویسم به خوبى مى‌دانستم که این موضوع به تحقیق و تفحص مداوم نیاز دارد و سال‌ها مطالعه و تلاش لازم است. طى ده سال گذشته علاوه بر موضوعات دیگر، این موضوع ذهن مرا مشغول کرده بود. علاوه بر کتاب‌هاى تاریخ و تذکره و طب مرجع خاص من کتابخانه‌ها بود.

از طریق مراجعه به فهرست‌هاى نسخه‌هاى خطى و کتابخانه‌هاى مشهور هند و مطالعه نسخه‌هاى خطى با شرحها و احوال شارحان آشنایى پیدا کردم. در فهرست منابع نام این شرحها و حاشیه‌ها درج نشده است. بدون مراجعه مستقیم به این گنجینه‌ها از طریق منابع دست دوم انجام این کار آسان نبود و حق مطلب هم ادا نمى‌شد.

در اینجا با تأسف قلبى از صاحبان علم پوزش مى‌طلبم که من بر خلاف کتاب‌هاى «تاریخ علم و تشریح» خود به جاى ذکر صفحات منابع فقط به ارائه کتاب‌شناسى اکتفا کرده‌ام و دلیل این کار نیز آن ضربه‌هاى روحى است که پس از چاپ شدن کتاب‌هایم به این شکل تحمل کرده‌ام که بسیارى از اصحاب علم فقط این کتاب‌ها را جلوى خود گذاشتند و مقالاتى به رشته تحریر کشیدند و به جاى ذکر این کتاب‌ها به عنوان منابع، مستقیماً منابعى را عرضه کردند که من به طور مفصل آنها را با ذکر صفحات درج کرده بودم و آنها هیچ وقت به آن منابع دسترسى پیدا نکرده بودند و به هیچ وجه از آن اطلاع نداشتند.

کتاب قانون ابن سینا، شارحان و مترجمان آن از جمله آثار ارزنده پیرامون تاریخ طب سنتى است. حکیم سید ظل الرحمن در این اثر کوشیده است نگاشته‌هایى که پیرامون قانون ابن سینا به رشته تحریر درآمده است ذکر کند.

وى در این اثر به شرحها، ترجمه‌ها و حو اشى قانون بر اساس تقدم و تأخر مؤلفین آنها اشاره مى‌کند.

وى در این کتاب بیش از دویست اثر را که پیرامون قانون نوشته ذکر مى‌کند. این آثار به زبان عربى، فارسى، اردو، پنجابى، لاتینى، آلمانى، فرانسوى، ترکى، عربى، روسى، انگلیسى و ازبکى به رشته تحریر درآمده‌اند.

مؤلف در ابتداى معرفى هر اثر به زندگى مؤلف آن اشاره مى‌کند، از این رو این اثر -گذشته از ارزش آن که پیرامون کتاب قانون است، مى‌تواند اثرى مستقل پیرامون تاریخ پزشکى شمرده شود.

علاوه بر این، این اثر منبعى براى کتاب‌شناسى و پیگیرى نگاشته‌هایى است که پیرامون قانون تألیف شده است

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

قانون ابن سینا ، شارحان و مترجمان آن

  • 390,000ریال

برچسب ها: ابن سینا, حکیم سید ظل الرحمن, عبد القادر هاشمی, بوعلی سینا, قانون در طب, تاریخ علم, تاریخ پزشکی, کتاب قانون ابن سینا ، شارحان و مترجمان آن