دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

قاموس قرآن ؛ هفت جلدی در سه مجلد

قاموس قرآن

نویسنده: آیت الله علی اکبر قرشی
ناشر: دارالکتاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 2650
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ: 3

کمیاب - کیفیت : درحد نو  _ نو

 

مروری بر کتاب

این کتاب تنها درباره لغات قرآن نیست بلکه گذشته از آن در نوبت خود یک کتاب تفسیر و اگر اغراق نباشد یک دایره المعارف قرآن است.در هر ماده که تشخیص داده شده ، آیاتى چند نقل و تفسیر شده است ، نقل روایات ، شأن نزول و اشاره به بعضى از قضایا و نقل اقوال بزرگان از آن جمله است . به احوال و قضایاى انبیاء از دیدگاه قرآن ، نظر شده و نسبت به اقتضاى حال در اکثر موارد به تفصیل سخن گفته شده است . ذیل بعضى از کلمات امثال : آدم ، اجل ، ارض ، بحر، جن ، عرش و... بطور مفصل بحث شده است ....

این کتاب نوشته آقای اکبر قریشی می باشد شامل شرح بیش 4200 لغت قرآنی می باشد که از سایت تبیان کپی برداری شده است با قابلیت سرچ کلمه به کلمه می باشد و نمونه آن در اینترنت وجود ندارد.کتاب ((قاموس قرآن )) سید على اکبر قرشى جزء تألیفاتى است که در صدد بیان مفردات قرآن مى باشد.

مفردات قرآن ، علمى است که درباره تک واژه هاى قرآنى از نظر ریشه و اشتقاق لغوى ، دلالت بر معناى مطلوب ، شیوه نگارش ، نحوه تلفظ و نوع کاربرد آن در قرآن بحث مى کند، و یکى از مهمترین شاخه هاى آن غریب قرآن است .شاید نخستین کسى که اصطلاح ((علم مفردات )) را به عنوان شاخه اى از علوم لفظى قرآن به کار برد و تألیف و تصنیف ارزشمندى در این زمینه ارائه کرد، راغب اصفهانى (م 530 ق ) باشد.

قاموس به طور عام به معناشناسى قرآن مى پردازد، و این گونه معناشناسى در علم تفسیر حائز اهمیت است . به تعبیر دیگر فرهنگ نامه لغات قرآن مى باشد.قاموس راهنماى کلمات قرآنى است که بر اساس حروف الفبایى تنظیم شده ، در آن رجوع به اصل و ریشه لغوى کلمات قرآنى ، لازم است ، از ((اب )) شروع و به ((یوم )) (یومئذ) ختم مى گردد. در این معجم علاوه بر شماره سوره و آیه ، حروف مکمل هر کلمه و دفعات تکرار آن نیز ذکر شده است .کلمات قرآنى زیر ماده یا ریشه هر کلمه وارد شده است ، و بخشى از آیه قرآنى که در بردارنده آن کلمه است ، در زیر کلمه درج گردیده است . در برابر هر یک از لغات قرآنى ، معناى فارسى آن را آورده به ترجمه آیات نیز پرداخته است.

مؤلف معتقد است کلمات قرآن با حذف مکررات و مشتقات حدود 1860 کلمه است ، در این کتاب همه کلمات فوق یکى یکى بررسى شده است .ایشان در توضیح برخى کلمات به معنى لغوى اکتفا ننموده و براى بسیارى از کلمات ، تفاسیر و توضیحات لغوى ، ادبى ، علمى ، اجتماعى و تاریخى ذکر نموده است . این توضیحات تقریبا براى تمام اعلام قرآن آورده شده است ، و به ترتیب به پاره اى از موضوعات قرآن پژوهى نیز پرداخته است .

شیوه نقد را در معانى لغوى ، مباحث علمى و دیگر قسمت ها نیز، پیشى گرفته و با استدلال مطالب خود را مطرح مى نماید، مانند ماده ((اب)) و ((ابد)) و یا بحث علمى ماده ((بحر)).در نهایت مى توان گفت : قاموس قرآن در تبیین و تفسیر واژگانى قرآن کریم به لحاظ گزیده گویى و بیان روان و استوار، اکنون از مراجع و منابع قرآن پژوهى در ایران تلقى شده است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات