منو
سبد خرید

فیه ما فیه ؛ تقریرات حضرت لسالن العارفین

فیه ما فیه ؛ تقریرات حضرت لسالن العارفین
درحال حاضر موجود نمی باشد
فیه ما فیه ؛ تقریرات حضرت لسالن العارفین
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 87468 - 105/2
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 150
0 ریال

فیه ما فیه

نویسنده: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی) 
مصحح : بدیع الزمان فروزانفر
ناشر: دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 398
اندازه کتاب: وزیری گالینگور  - سال انتشار: 1330 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

فیهِ مافیهِ که مقالات مولانا نیز نامیده شده کتابی است به نثر فارسی اثر مولانا جلال‌الدین محمد بلخی (۶۰۴ - ۶۷۲ ق.) و موضوع آن نقد و تفسیر عرفانی است، و شامل یادداشت‌هایی است که در طول سی سال از سخنان مولانا در مجالس فراهم آمده‌است. این سخنان توسط مریدان مولانا نوشته می‌شده است. نثر این کتاب ساده و روان است و درون‌مایه‌ای ازمطالب عرفانی دینی و اخلاقی دارد.

فیه ما فیه مجموعۀ مقالات و تقریرات مولاناست که بتدریج به دست بهاء الدین یا دیگر مریدان تحریر شده و از نظر مولانا گذشته است. مرحوم استاد بدیع الزمان فروزانفر با مقایسه چندین نسخ خطی در سال 1330 تصحیح این کتاب را بپایان رساند و استاد ارجمند، دکتر حسین محی الدین الهی قمشه ای بعدها قسمت هائی از کتاب فیه ما فیه را انتخاب و براساس موضوعات مختلف طبقه بندی نموده و بر هر موضوع شرحی توسط استاد داده شده است که این مجموعه در کتابی بنام گزیده فیه و ما فیه متشر شده است. مولوی را اکثرا از طریق دیوان شمس و مثنوی معنوی می شناسند اما فیه ما فیه نیز بخشی از ابعاد ناشناخته او را جلوه گر می کند .

فیه مافیه، کتابی است که تدوین آن بعد از وفات مولوی (۶۷۲ ق) انجام گرفته و طبعاً نامی هم که بر آن نهاده شده است از مولوی نیست. از همین رو در نسخ قدیم گاه آن را الاسرار الجلالیه و گاه فیه مافیه خوانده‌اند. در ظهریه برخی از نسخه‌های خطی ابیاتی نوشته‌اند که در آنها فیه مافیه به کار رفته است. به گمان بدیع‌الزمان فروزانفر نام این کتاب را از قطعهٔ زیر که در فتوحات مکیه محیی‌الدین بن عربی آمده است، گرفته‌اند:

کتاب فیه ما فیه بدیع فی معانیه        اذا عایفت ما فیه رایت الدرّیحویه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات