فیزیک عمومی ؛ الکتریسیته ؛ سه جلدی

فیزیک عمومی - الکتریسیته

نویسنده: دکتر امانت الله روشن
ناشر: دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 990
اندازه کتاب: وزیری گالینگور- سال انتشار: 1336

 کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

مردم باستان با اینکه الکتریسیته را کامل درک نمی‌کردند، ولی درمورد آن مطالبی می‌دانستند. تالس، فیلسوف یونانی که به یکی از فرزندگان هفت‌گانه یونان معروف است، شاید اولین کسی باشد که در مورد الکتریسیته مطالعاتی در حوالی قرن هفتم قبل از میلاد مسیح انجام داده باشد. او با مالیدن کهربا (صمغ فسیل‌شده درخت) با خز توانست گرد و غبار، پرها و سایر اشیای سبک وزن را جذب کند. چنین آزمایشی اولین آزمایش در نوع خود در زمینه‌ی الکترواستاتیک است. الکترواستاتیک عبارت است از مطالعه روی بارهای الکتریکی ساکن یا الکتریسیته ساکن. درواقع کلمه الکتریسیته از واژه‌ی یونانی الکترون (elektron) به‌معنای کهربا گرفته شده است.

در اواخر قرن نوزدهم دانش با سرعت زیادی در حال پیشرفت بود. اتومبیل‌ و هواپیما درحال تغییر دادن دنیا بودند و قدرت الکتریسیته نیز راهش را برای ورودبه خانه‌های بیشتر باز می‌کرد. با این حال حتی دانشمندان آن زمان هم الکتریسیته را مانند موردی مبهم و اسرارآمیز می‌دیدند. سرانجام در سال ۱۸۹۷ دانشمندان الکترون را کشف کردند و این زمان، تاریخ شروع عصر الکتریسیته مدرن است.

همان‌طور که می‌دانید، ماده از اتم تشکیل شده است. اگر مواد را به کوچک‌ترین بخش‌ها تقسیم کنید، هسته‌ای وجود دارد که یک یا چندین الکترون به‌دور آن می‌چرخند و بار آن‌ها منفی است. الکترون‌ها در بسیاری از مواد پیوند محکمی با اتم دارند. چوب، شیشه، پلاستیک، سرامیک، هوا و پنبه، آن دسته از موادی هستند که الکترون در آن‌ها پیوند محکمی با اتم دارد. چون اتم‌های این مواد برای به‌اشتراک‌گذاری الکترون بی‌میل هستند، نمی‌توانند به‌خوبی الکتریسیته را منتقل یا هدایت کنند (اگر اصلا بتوانند). به این مواد، عایق الکتریکی یا نارسانا می‌گویند.

در ژنراتور مایکل فارادی، سیم‌پیچ‌های مسی بین قطب‌های یک آهن‌ربا می‌چرخند و یک جریان ثابت از الکتریسیته تولید می‌کنند. یکی از راه‌های چرخاندن دیسک، چرخاندن دستی است، اما این کار راهی عملی برای تولید الکتریسیته نیست. راه دیگر، استفاده از یک توربین است. توربین باید از سایر منابع انرژی برای چرخاندن ژنراتور استفاده کند. آبشار‌ها می‌توانند منبع چنین انرژی برای توربین‌ها باشند. درواقع یکی از منابع نیروهای اصلی برای استفاده از انرژی جنبشی، آبشار نیاگارا است. 

جورج وستینگهاوس درسال ۱۸۹۵ کارخانه تولید برق نیاگارا را افتتاح کرد، اما اصول عملیاتی نیروگاه از آن زمان تا‌به حال تغییر نکرده است. ابتدا مهندسان یک سد جلوی رودخانه ساختند تا مخزنی از آب‌های ذخیره داشته باشند. آن‌ها یک ورودی برای آب در پایین دیوار سد ساختند که باعث عبور آب از مخزن به‌سمت کانال باریکی به‌نام آبگیر (دریچه‌ی مخصوص تنظیم جریان آب) می‌شود. توربین مانند یک پروانه‌ی بزرگ در انتهای آبگیر قرار داده شده است. شفت توربین به ژنراتور در بالای خود وصل است. وقتی آب از داخل توربین حرکت می‌کند، آن را می‌چرخاند؛ چرخش باعث چرخیدن شفت و درنتیجه چرخیدن سیم‌پیچ‌های مسی ژنراتور می‌شود.

با چرخیدن سیم‌پیچ‌های مسی در آهن‌ربا‌ها، الکتریسیته تولید می‌شود. خطوط برق متصل‌ به ژنراتور، الکتریسیته را از نیروگاه به خانه‌ها و کارخانه‌جات منتقل می‌کنند. نیروگاه آبشار نیاگارا قادر بود تا الکتریسیته را تا بیش از ۳۲۲ کیلومتر انتقال دهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فیزیک عمومی ؛ الکتریسیته ؛ سه جلدی

  • 500,000ریال

برچسب ها: امانت الله روشن, فیزیک, الکتریسیته, مکانیک, کتاب فیزیک عمومی ؛ الکتریسیته