كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
فوکو و گفت و گوی اجتماعی

فوکو و گفت و گوی اجتماعی

نویسنده: کریستوفر فلزن
مترجم: اسفندیار غفاری نسب
ناشر: بهمن برنا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 180
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

در نیمه ی دوم قرن بیستم شاهد تغییر عمده ای در اندیشه ی غربی بوده ایم؛این تغییر را میتوان در ایده ی مرگ سوژه یا مرگ انسان خلاصه کرد.این مرگ موضوع مجادله ای شدید در بسیاری از حوزه های اندیشه های معاصر بوده است.در عین حال،مباحث معطوف به مرگ انسان بیشتر با جدال های بی پایان بر سر مطلق گرایی در برابر نسبی گرایی و مبنا گرایی در برابر چند پارگی ترکیب شده است.

با این حال این ایده که این تقابل ها پیش روی ما هستند به گونه ای روز افزون با چالش روبه رو شده است،چنین استدلال شده است که ما باید امکان فراتر رفتن از تقابل های مرسوم را مدنظر قرار دهیم. هدف اصلی در این کتاب،برریس امکان فراتر رفتن از این تقابل ها است.به ویزه استدلال خواهد شد.که چند پارگی به دلیل مناسبی در برابر مبنا گرایی نیست.بلکه[مناسب ترین بدیل]گفت و گو است.این برداشت از تصویر گفت و گویی را در کار یکی از مهم ترین منتقدان اخیر مبناگرایی یعنی میشل فوکو میتوان یافت.اگرچه فوکو معمولا به عنوان یک فیلسوف گفت و گویی تلقی نمیشود...

فصل نخست این کتاب با عنوان «فراسوی متافیزیک و چندپارگی» به نقد آرای «هابرماس» می‌پردازد و استدلال می‌کند که چندپارگی نه تنها بدیل مناسبی برای متافیزیک محسوب نمی‌شود، بلکه به نوعی، باعث تداوم آن نیز می‌‌شود. از نظر فلزن، آن‌چه که در متافیزیک و دیدگاه چندپارگی به اشتراک یافت می‌شود، این ایده متافیزیکی‌ است که دستیابی به یک جهان‌بینی کامل و فراگیر، امکان‌پذیر است. 

نویسنده در فصل دوم کتاب با عنوان «فوکو و گفتگو» به بررسی رویکرد گفتگو به عنوان مناسب‌ترین جایگزین در مقابل متافیزیک می‌پردازد و این باور را دنبال می‌کند که بهترین روش رها شدن از قید متافیزیک، این است که ایده اساسی را درباره متافیزیک و چندپارگی، مبنی بر این‌که درک و نظم‌بخشی به جهان، به طور کلی ممکن است، کنار بگذاریم. 

فلزن معتقد است که انسان برای سازماندهی جهان، ناچار است  علیه «دیگری» اقدام کند و در یک اثرگذاری متقابل قرار بگیرد که به عبارت دیگر، همان قرار گرفتن در جریان گفت‌وگوست. وی در ادامه این فصل بیان می‌کند که با خوانش دقیق آثار فوکو، می‌توان به این نتیجه دست یافت که موضوع اصلی آثار وی، درگیری بشر در یک گفت‌وگوی جدلی باز از نیروهاست.

نام سومین فصل کتاب «اخلاق، نقد و روشنگری» است و همان‌گونه که از این عنوان برمی‌آید، در این فصل، فلزن، پیامدهای رویکرد گفت‌وگویی را در حوزه اخلاق و نقد اجتماعی بررسی می‌کند. اخلاق گفت‌وگویی، متضمن پذیرش یک نگاه باز نسبت به دیگری ا‌ست که اشکال سلطه‌گر اخلاقی و مسلط در اجتماع را به چالش می‌کشاند و در جریان همین اخلاق گفت‌وگویی، مرسومات و اخلاقیات اجتماعی، همواره دچار تحول می‌شوند....

فهرست

فراسوی متافیزیک و چندپارگی
فوکو و گفت‌وگو
اخلاق، نقد و روشن‌گری
گفت و گو و امر پسامدرن

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فوکو و گفت و گوی اجتماعی

  • ناشر: بهمن برنا
  • کد کتاب: 103526 - 106/1
  • موجودی: در انبار
  • 90,000ریال
  • 77,000ریال

برچسب ها: میشل فوکو, کریستوفر فلزن, اسفندیار غفاری نسب, فلسفه غرب, فیلسوفان فرانسوی, فلسفه اجتماعی, کتاب فوکو و گفت و گوی اجتماعی