کتاب فهم فلسفه ؛ سه جلدی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب فلسفه و عرفان انتشارات روزنه

فهم فلسفه

نویسنده: جون ا. پرایس
مترجم: رضا علیزاده
ناشر: روزنه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 656
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1398 ~ 1397 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب

سه جلدی

واژه فلسفه به معنای دوستداری حکمت است

در سده ششم قبل از میلاد مسیح که فلسفه در یونان باستان پیدا شد، به همه مطالعات نظری فلسفه می گفتند، و فیلسوفان نخستین در موضوعاتی کاوش می‌کردند که اکنون باید آن‌ها را موضوعات علم به شمار آورد؛ اما علوم گوناگون که به نتایجی رسیدند که درباره شان همرایی پدید آمد، از فلسفه جدا شدند و به رشته‌ای مستقل تبدیل گردیدند. ناممکن نیست که علوم دیگری از فلسفه جدا شوند، مثلا منطق در راهی گام بر می‌دارد که به شاخه‌ای مستقل از فلسفه تبدیل گردد.

از همین روست که فلسفه را مادر علوم نامیده‌اند. بحث فلسفی بیش تر متوجه تفکر محض است. هدف این بحث در اصل آن است که اشتباهات برطرف گردد و دشواری‌ها و پیچیدگی‌ها از میان برداشته شود. آن‌گاه که از این وظیفه فراغت حاصل شود، آنچه برای فلسفه به جا می‌ماند، پیامدهای نتیجه نیست؛ بلکه از میان رفتن چیزهایی است که پیش از آن مشکل و مسئله قلمداد می‌شده‌است.

فلسفه، مطالعه واقعیت است، اما نه آن جنبه‌ای از واقعیت که علوم گوناگون بدان پرداخته‌اند. به عنوان نمونه، علم فیزیک درباره اجسام مادی از آن جنبه که حرکت و سکون دارند و علم زیست‌شناسی درباره موجودات از آن حیث که حیات دارند، به پژوهش و بررسی می‌پردازد. ولی در فلسفه کلی‌ترین امری که بتوان با آن سر و کار داشت، یعنی وجود؛ موضوع تفکر قرار می‌گیرد؛ به عبارت دیگر، در فلسفه، اصل وجود به طور مطلق و فارغ از هر گونه قید و شرطی مطرح می‌گردد. به همین دلیل ارسطو در تعریف فلسفه می‌گوید: "فلسفه علم به احوال موجودات است، از آن حیث که وجود دارند".

فهرست

جلد اول : اندیشه در روزگار باستان و دوره یونانی مآبی

جلد دوم : فلسفه در قرون وسطی و دوران تجدد

جلد سوم : اندیشه معاصر

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فهم فلسفه ؛ سه جلدی

  • ناشر: روزنه
  • کد کتاب: 90512
  • موجودی: در انبار
  • 790,000ریال
  • 710,000ریال

برچسب ها: جون ا. پرایس, رضا علیزاده, فلسفه اروپایی, فلسفه غربی, قرون وسطی, کتاب فهم فلسفه