كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
فهرست کتابهای چاپی عربی

فهرست کتابهای چاپی عربی

نویسنده: خان بابا مشار
ناشر: رنگین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1200
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1344 - دوره چاپ: 1  

کمیاب - کیفیت :درحد نو

 

مروری بر کتاب 

از آغاز چاپ تا کنون ، سایر کشورها بیشتر از 1340 ه به بعد

کتاب چنان‌كه از نامش پيداست، فهرستى از كتاب‌هاى عربى چاپ ايران از آغاز صنعت چاپ تاكنون و ساير كشورها، از جمله عراق، لبنان، سوريه و... از سال 1340ق به بعد مى‌باشد كه به زبان فارسى تدوين گرديده است.آنچه موجب اهميت كتاب مى‌شود، آن است كه نويسنده حدود بيست سال از عمر خود را صرف تنظيم آن به سبك «معجم المطبوعات»، شامل عموم كتاب‌هاى چاپى فارسى و نيز عربى قسمت عمده چاپ ايران، از ابتداى رواج صنعت چاپ تا زمان تدوين كتاب، نموده است . كتاب با چهار مقدمه از سيد حسن تقى‌زاده، دكتر احسان يارشاطر، دكتر محسن صبا و نويسنده آغاز و نام كتب، به ترتيب حروف الفبا، تنظيم گرديده است.

نويسنده گاه عبارتى چند در توضيح نكاتى كه ممكن بود ابهامى يا اشتباهى را باعث شود افزوده است؛ اما عموما از يادداشت‌هاى فراوان ديگرى كه در نقد كتب فراهم كرده بوده، براى رعايت روشى كه در اين نوع فهارس معمول است خوددارى نموده است. تنظيم اثر حاضر، بدين كيفيت صورت گرفته كه نويسنده ابتدا با مراجعه به فهرست كتابخانه‌هاى مجلس، مدرسه سپهسالار، عمومى معارف، دانشكده پزشکى تهران، دانشكده حقوق، دانش‌سراى عالى، آستان قدس رضوى در مشهد، مدرسه فاضل خان در مشهد، تربيت در تبريز، اسامى كتاب‌هاى چاپى با مشخصات طبع و نام مؤلف، مترجم و ساير اطلاعات مورد نياز را استخراج نموده است.

سپس از روى برگه‌هاى كتابخانه‌هاى: مجلس، مدرسه سپهسالار، ملى، فنى وزارت فرهنگ، حقوق، دانشكده طب، دانشكده ادبيات، ملى ملك، دانشكده معقول و منقول، آستانه حضرت عبدالعظيم(ع) در رى، كتابخانه روزنامه اطلاعات، كتابخانه روزنامه كيهان، ساير اطلاعات مورد نياز را جمع‌آورى كرده است.در مورد كتابخانه‌هاى: مدرسه فيضيه قم (2 جلد فهرست اين كتابخانه اخيرا چاپ شده است)، مدرسه حجتيه قم، آستانه قم، مدرسه هندى كربلا، حسينيه شوشترى‌ها در نجف، مدرسه آيت‌الله بروجردى در نجف، مدرسه صدر در نجف، كه داراى فهرست چاپى نبوده‌اند، پس از سفر به اين نواحى از روى كتاب‌ها استخراج شده است.نويسنده در ضمن جريان تنظيم فهرست، تا آنجا كه امكان داشته از جزوه‌ها و نشريات كتاب‌فروشى‌ها و مؤسسات مطبوعاتى ايران و هند، از قديم و جديد، جمع‌آورى كرده و به استخراج اسامى كتاب‌هاى چاپى پرداخته است.

وى همچنين از روزنامه‌هاى قديم و جديد، مجلات، سالنامه‌هاى تحصيلى و غير تحصيلى، اخبار و نشريه‌هاى دانشگاه‌ها، تذكره‌ها، كتب ادبى، مقدمه كتاب‌هاى چاپى، دوره كتاب‌شناسى ملى ايران، كتاب‌هاى ماه، راهنماى كتاب الذريعه، اكتفاء القنوع، تاريخ ادبى برون و... تا آخرين حد امكان، در جمع‌آورى اسامى كتاب‌هاى چاپى اقدام كرده و حتى تقاريظ و انتقادات راجع به كتب از مجلات و ساير مآخذ را جمع‌آورى و ذيل كتاب‌هاى مربوط، با ذكر مأخذ نقل نموده است.

فهرست اعلام كتاب، با ارجاع به تأليفات هريك، ترتيب داده شده كه در پايان كتاب، در بخشى جداگانه، به طبع رسيده است. با تنظيم اين فهرست، جوينده مى‌تواند كتاب مطلوب خود را بر حسب نام و يا نام مؤلف آن، به‌آسانى بيابد و در هر دو قسمت، اسم مشهورتر اصل قرار داده شده و از اسامى ديگر به اين اسم ارجاع گرديده است

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فهرست کتابهای چاپی عربی

  • ناشر: رنگین
  • کد کتاب: 93789 - 112/1
  • موجودی: در انبار
  • 750,000ریال

برچسب ها: خان بابا مشار, تاریخ ادبیات ایران, کتاب در ایران, کتاب های چاپی ایران, مقالات ادبی, کتاب های چاپی, کتاب فهرست کتابهای چاپی عربی