کتاب فهرست دست نویس های فارسی در کتابخانه ملی اتریش و آرشیو دولتی اتریش در وین فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات انتشارات

فهرست دست نویس های فارسی در کتابخانه ی ملی اتریش و آرشیو دولتی اتریش در وین

نویسنده: ایرج افشار
نویسنده: فهرستگان - فرهنگستان علوم اتریش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 336
اندازه کتاب: رحلی گالینگور - سال انتشار: 1382


مروری بر کتاب

دست نویس های به دست آمده از 1868 - 1994 میلادی همراه با بیش از 50 تصویر از نسخ قدیمی

مجموعه اسناد بقعه شیخ صفی، باز تاباننده گوشه‌هایی از زندگی واقعی و روزمره مردم شمال غربی ایران در فاصله سده‌های ششم تا دهم است.

این اسناد به ویژه در شناخت پیشینه خاندان صفوی و خانواده شیخ صفی اردبیلی، جایگاه سیاسی، مذهبی و اجتماعی و میزان توجه و ارتباط حاکمان و امرای محلی با آنان، میزان دارایی‌ها و چگونگی تلاش آنان برای گسترش و توسعه این اموال و املاک به صورت وقف، پذیرش هبه، گرفتن معافیت‌های مالیاتی و... دارای ارزش بسیار است.

دست‌یابی به اطلاعات دقیقی از اوضاع اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، تجارت، نقش و میزان حضور زنان در جامعه، وضعیت اقلیت‌های نژادی و دینی، روابط مالک و رعیت، کشاورزی، مشاغل، مالیات‌ها، وقف و ارث و طلاق و قرض و وام در این دوران می‌تواند از نتایج این مجموعه باشد.

مجموعه مذکور منبع بسیار مهمی برای شناخت شخصیت‌های سیاسی ـ فرهنگی، نیز شناخت خاندان‌ها و نسبت‌های نسبی و سببی آنان، هم‌چنین منبعی برای مطالعات مربوط به شهرها و طغراهای حاکمان ایران یا امرای منطقه، نیز اجاره‌نامه‌ها، استقنائات، استشهادیه، اقرارنامه، مبایعه‌نامه، وقف‌نامه، وکالت‌نامه، مصالحه‌نامه و هبه‌نامه است که اینک فهرست این اسناد در کتاب حاضر به چاپ رسیده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فهرست دست نویس های فارسی در کتابخانه ی ملی اتریش و آرشیو دولتی اتریش در وین

  • کد کتاب: 83622 - 87/1
  • موجودی: در انبار
  • 500,000ریال

برچسب ها: ایرج افشار, اسناد تاریخی, تاریخ تمدن ایران, تاریخ فرهنگی ایران, کتب خطی, کتابخانه, کتاب فهرست دست نویس های فارسی در کتابخانه ی ملی اتریش و آرشیو دولتی اتریش در وین