كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
فن نثر در ادب پارسی

فن نثر در ادب پارسی

نویسنده: حسین خطیبی
ناشر: زوار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 638
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1375 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

مباحث این کتاب در دو بخش با شواهد گوناگون، تدوین شده است : تاریخ تطور و مختصات نثر پارسی از آغاز دوره نثرنویسی تا پایان قرن هفتم هجری.
نقد نثر و اقسام آن (از آغاز قرن چهارم تا پایان قرن هفتم).

در مقدمه بخش نخست ، به تفصیل در تعریف نثر و نظم و مقایسه این دو از نظر لفظ و معنی ، نیز تفاوت نظم و نثر ، و نظم و شعر در علم بلاغت و بیان ـ با نقل شواهد و روایات مستند ـ سخن رفته و کیفیت دید و برداشت محققان قدیم در این باب تشریح شده است. خلاصه بحث آن است که نثر پارسی در مسیر تطور و تکامل با حفظ اندک فاصله ای ـ که همان وزن عروضی است ـ به شعر نزدیک شده است.

مباحث بخش نخست عبارت اند از : نثر در ایران پیش از اسلام ، نثر در زبان عربی تا پایان قرن چهارم ، و نثر در زبان فارسی تا پایان قرن چهارم ، همچنین تشریح مختصات لفظی و معنوی نثر فارسی در قرن ششم و هفتم. بخش دوم نیز مشتمل بر : تاریخ تطور و مختصات مکاتیب فارسی تا پایان قرن پنجم هجری ، مختصات ترسلات و مکاتیب فارسی در قرن ششم و هفتم ، اقسام مکاتیب فارسی در قرن ششم و هفتم ، و نثرهای نقلی و وصفی (کلیله و دمنه و مرزبان نامه) ، و مقامات (بحث لغوی و تاریخی اقتصادی در فن مقامات ، و مقامات در زبان فارسی).

فهرست اعلام و فهرست ماخذ در بخش پایانی کتاب آورده شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فن نثر در ادب پارسی

  • ناشر: زوار
  • کد کتاب: 89576 - 69/2
  • موجودی: 2 تا 3 روز آینده
  • 0ریال

برچسب ها: حسین خطیبی, دستور زبان فارسی, نثر فارسی, تاریخ ادبیات فارسی, کتاب فن نثر در ادب پارسی