کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
فلور ایران ، جلد سوم

فلور ایران ؛ جلد سوم

نویسنده: احمد قهرمان
ناشر : وزارت كشاورزی
تعداد صفحه: 130
اندازه کتاب: رحلی - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

مجموعه فلور رنگی ایران به سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسه

صفحات مقوای گلاسه یکرو عکس رنگی و روی دیگر توضیحات . جلد سوم توسط مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست پس از یک وقفه چهار ساله در سال 1361 چاپ شد.از خصوصيات اين كتاب صحافي آن است كه به صورت صفحه هاي مجزا از هم به صورت كارت است، هر كارت در يك رو داراي عكس هاي متعدد گياه و روي ديگر داراي شرح كامل گياه، به سه زبان همراه با پراكنش ، موقعيت رده بندي ، منابع و بويژه كد رده بندي گونه و براي معرفي كامل است.انجام مطالعات گیاهشناسی در زمینه های مختلف مانند شناخت ژنتیک گیاه و بر رسی کروموزم، آناتومی یا مشخصات گرده در اغلب موارد نیاز به اطلاعات پایه در مورد فلور و اسامی گیاهان است تا بتوان از ان برای تفسیر نتایج بهره گیری نمود.

طی مطالعاتی که تا به حال در زمینه شناسایی گونه‌های جدید در موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور انجام شده، گونه های جدیدی به علم گیاهشناسی معرفی می‌شود.برخی گونه‌ها که در کشور شناسایی می‎شود نه تنها در ایران که در دنیا گونه جدیدی محسوب می‌شود.تعداد زیادی از گونه‌های کشف شده توسط گیاهشناسان کشور گونه جدید محسوب شده است و در مجله گیاهشناسی ایران و یا مقالات علمی این محققان معرفی شده است.گونه های که توسط گیاهشناسان کشور به علم دنیا معرفی شده نزدیک به هزار گونه است.در برخی مواقع بسیاری از گونه‌های جدید از کشورهای مجاور معرفی شده اند و برای اولین بار در ایران جمع آوری و شناسایی می‌شوند.

کشور ما پهناور است و تنوع اقلیمی و پوشش گیاهی متنوعی دارد. با هر بازدید گونه های جدید پیدا می‌شود مثلا در برخی کشورهای اروپایی در دهه ها سال ممکن است تنها یک گونه کشف شود اما ما در هر سفر می توانیم چندین گونه جدید را شناسایی کنیم که این مساله نشان می دهد تا چه حد باید در این زمینه کار شود.

با توجه به تنوع اقلیمی بالا و پوشش گیاهی منحصر به فرد در ایران گونه های بسیار زیادی هنوز شناسایی و معرفی نشده است.
در حال حاضر با توجه به تنوع اقلیمی بالا و پوشش گیاهی منحصر به فرد در ایران گونه های بسیار زیادی هنوز شناسایی و معرفی نشده است.شناسایی گونه های جدید به پدید آمدن مجموعه ‎های فلور بیش‎تر و جامع تر کمک می کند.

با توجه به گستردگی گونه های گیاهی در ایران حتی اگر مجموعه فلور ایران تکمیل شود، هنوز هم جای معرفی گونه‎های جدید وجود دارد. برخی از کشورهای پیشرفته در دنیا که از سیصد سال پیش شروع به تدوین فلور کشورشان کرده اند هر چند سال یک بار به علت معرفی گونه های جدید، فلور خود را به روز می کنند.با انتشار یک مجموعه فلور نمی توان گفت کار شناسایی و معرفی کل گونه های گیاهی تمام می شود بلکه باید اطلاعات جدید همواره به این مجموعه ها اضافه شود.در این کشورها هنوز روند تدوین فلور متوقف نشده و هر چند سال یک بار فلور مورد تجدید نظر و به روز رسانی قرار می‌گیرد.

نمونه جمع آوری شده تکمیل فلور ایران ,تهیه فلور رنگی ايران از سال 1354 كه اثري سه زبانه فارسي، انگليسي و فرانسوي است با عكس هاي اوريژينال از گونه هاي گياهي طبيعت ايران است. كتاب فلور رنگي ايران در 80 جلد تنظيم شده است كه تاكنون 26 جلد آن چاپ شده و جلدهاي بعدی نیز به کمک شاگردان و همکاران ایشان چاپ خواهد شد.

تهيه فلور رنگي ايران به صورت يك طرح ملي است كه سابقه قبل از انقلاب دارد و پس از انقلاب ادامه طرح و انتشار اين كتاب مورد تائيد و تاكيد قرار گرفت. فلور رنگي ايران از تمام جهات داراي تازگي و ابتكار و شيوه هاي علمي خاص خود است. که نه در ايران بلكه در تمام محافل علمي و مراكز گياه شناسي خارج از ايران نيز به خوبي شناخته شده است .

نحوه عكاسي و استفاده از شيوه علمي و فني در عكاسي ، صفحه آرائي عكس ها همه از مولف است اين اثر از جمله آثار علمي و مستند از طبيعت ايران در دهه هاي اخير است و در برد جهاني از نظر تازگي شيوه خاص خود جاي ويژه اي دارد. يكي از گياه شناسان شناخته شده در دنيا در مورد آن گفته است اين اثر را بهترين تصنيف هنر از علم ديده ام ، اثري با ظرايف خاص عكاسي علمي و فني و آگاهانه است. مولف در تهيه فلور رنگي ايران، علاوه بر ارائه سند علمي از گونه هاي گياهي ايران، هدف ديگري را از اين كوشش پژوهشي در نظر داشته است و آن شناسايي آسان گياهان ايران براي تمام سطوح تحصيلي و همه دوستداران طبيعت ايران و حتي مردم عادي است.

كوششي براي شناخت زيبايي هاي طبيعت و حق به حرمت گياه. فلور رنگي ايران كه طبق برنامه مي بايد سالي دوجلد منتشر شود، نياز به مسافرت هاي مداوم در تمام عرصه هاي ايران براي جستجو و شناخت گياهان و عكاسي از آن ها دارد . كار كتابخانه اي و جستجوي منابع و تحقيق براي شناخت گياهان نيز چندان آسان نيست و نياز به تخصص، دانش، وقت، فرصت، حوصله و پشتكار زياد دارد. عكاسي ها، برش عكس ها و صفحه آرايي و نوشتارهاي شرح گياه همه از مولف و انتشار مجموعه آن در غالب طرحي مستمر و مشترك بين دانشگاه تهران و موسسه تحقيقات جنگل ها و مراتع وزارت جهاد كشاورزي است و موسسه مزبور ناشر آن مي باشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فلور ایران ، جلد سوم

  • 550,000ریال

برچسب ها: احمد قهرمان, گیاهان, رستنی های ایران, طبیعت ایران, گیاهان ایران, پوشش گیاهی ایران, کتاب فلور ایران