دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

فلسفه کانت ؛ بیداری از خواب دگماتیسم

فلسفه کانت ؛ بیداری از خواب دگماتیسم
درحال حاضر موجود نمی باشد

فلسفه کانت

نویسنده: میرعبدالحسین نقیب زاده
ناشر: آگه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 488
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1367 - دوره چاپ: 2


کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

بیداری از خواب دگماتیسم بر زمینه سیر فلسفه دوران نو و نقد عقل مطلق راسیونالیسم...

ایمانوئل کانت فیلسوف آلمانی و از مهم‌ترین فیلسوفان سده نوزدهم اروپا بود.کانت نوعی نگاه متعادل و بینابینی یا سنتزی در برخورد با دو مشرب مسلط آن زمان، یعنی فلسفه قاره و فلسفه انگلستان در پیش گرفت و همین نگاه به وی امکان داد تا به دور از حب و بغض‌های رایج در میان پیروان این دو مشرب امکان تلفیق و ترکیب آن‌ها را فراهم سازد و سنتز یا برابر نهاد دیگری ارایه کند که نام او را در عرصه نظام فلسفی جهان و فلسفه کلاسیک آلمان به اوج افتخار برساند.

كانت فيلسوف روشنگري است؛ فيلسوفي مطلقآ لازم، زيرا روشنگرِ راه شناسايي و ارزيابِ دست‌آوردهاي آن است. كتاب حاضر براي آشنايي با انديشه‌هاي اين فيلسوف نوشته شده است. یکی از میراث‌های اساسی به جای مانده از دستگاه فکری و تحلیلی کانت مبادرت به فراهم ساختن بستر نقد به عنوان یکی از بسترهای چالش برانگیز در عرصه فلسفه مدرن اروپاست.او این بستر را با تدوین سه اثر مهم که بعدها به صورت کلاسیک‌های فلسفه مدرن و ایده‌آلیسم آلمانی درآمدند پی می‌گیرد؛ یعنی در قالب نقد عقل محض و دوم نقد عقل عملی و سوم نقد قوه حکم یا نقد داوری. به این ترتیب، وی با ترکیب این دو مشرب روند تکامل فلسفه را متحول ساخت و مسیر آن را دگرگون کرد.

مؤلف در بخش نخست اين كتاب به روشنگري در باب زمينه‌ي كار او در دوران نزديك به او مي‌پردازد و از آراءِ متفكراني چون بيكن، دكارت، اسپينوزا، لاك، بركلي، هيوم، ولتر و روسو و نيز جنبش روشنگري فرانسه سخن مي‌گويد.
در بخش دوم، پس از گزارشي از زندگي و نوشته‌هاي كانت، به بيان فلسفه‌ي او، بر بنياد گزارش چهار كتاب اصلي وي كه در بر گيرنده‌ي تمامي فلسفه‌ي نقادي است، مي‌پردازد. در بخش سوم پيدايش دگرباره‌ي دگماتيسم بررسي مي‌شود. اين كتاب با اين اميد نوشته شده است كه بتوان دشوارترين فلسفه‌ها را به زباني نوشت كه در عين دقت از روشني نيز برخوردار باشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات