فلسفه فکر ؛ اصول فکر انسانی

فلسفه فکر ؛ اصول فکر انسانی

نویسنده: سید یونس ادیانی
ناشر: نقش جهان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 790
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب

کتاب «اصول فکر انسانی» حاصل تأملات و دغدغه‌های نویسنده بر پدیده «فکر» و پاسخ به پرسش‌هایی چون «چگونگی دست یافتن ذهن به فکر» و «ساز و کارهای انتقال فکر به دیگران» و دیگر مباحثی از این دست است. بنابراین محور اصلی مباحث این کتاب پدیده فکر است.

در کنار تفسیر پدیده فکر در این کتاب، نویسنده دو موضوع محوری را پیگری کرده‌است: نخست این‌ که «ذهن» چگونه به «فهم» می‌رسد و دیگر این‌ که اگر ذهن بخواهد جهان را بفهمد چه باید بکند؟ متاسفانه امروزه مسؤله فهم جهان از میان تفکر فلسفی در جوامع علمی مختلف، بیرون رفته است.
 
جهان با نخ‌های زمان و مکان پیچ و تاب می‌خورد و آنها از قواعد حس پیروی می‌کنند و همه رشته‌های حواس به خرد ریسیده می‌شود.فکر در راه ممکن می‌رود و پیش از هر چیز محدودیت‌های انسانی را پذیرفته است. در عین حال فکر تسلیم محدودیت‌های ذهن بشر نمی‌شود و در پی ویران کردن مرزهای ذهن است.

بشر چیزی را می‌داند که به او گفته شده که بداند و قصد دانایی او به ندرت شکل معقول گرفتهاست. شاید دانایی او پیش دانسته بوده و در شمار نادانی واقع شده است.
کتابهایی که تاکنون نوشته و منتشر کردم به مباحثی مانند مفاهمه فلسفی، فلسفه سیاسی و فلسفه فکر یا فکر بنیادین مربوط می‌شوند.مفاهمه‌های فلسفی شامل «تفکری در فلسفه دکارت، بازاندیشی فلسفه کانت، بازشناسی فلسفه ابن‌سینا و رمزگشایی فلسفه هستی» می‌شوند. 

در مفاهمه‌ها هدف اصلی بازفهمی افهام گذشته و روی آوردن به اندیشیدنِ مفاهمه‌ای و نیز احیای اندیشه‌های از دست رفته یا فراموش شده است.فلسفه سیاسی به آثاری نظیر «مباحثی در منطق حکومتی، پژوهشهای حکومتی، و حکومت قانون» پیوند دارد.

در فلسفه سیاسی دو نکته انسان سیاسی و فن حکمرانی در دستور تفکر قرار داشته تا هم به فن حکمرانی در عرصه مدیریتی توجه شود و هم انسان سیاسی محور حکمرانی قرار گیرد تا حکمرانی براساس انسان سیاسی بنا شود.    فلسفه فکر یا فکر بنیادین به «تالار آگاهی و گواهی، گشایشی در جهان تفکر، منطق بنیادین فکر، اصول فکر انسانی» و نیز کتاب در دست انتشار «قانونهای بنیادین فکر» مربوط می‌شود.

در فلسفه فکر یا فکر بنیادین عمده توجه بر این بود که انسان دوباره فکرکردن را تجربه کند و مسئله فکر برای انسان فکربرانگیز شود و آدمی در این تکاپوی فکری بداند که هرکس عصاره فکر خودش است. 

فهرست

رساله فهم جهان
رساله ذهن
رساله فکر
رساله آگاهی و گواهی
رساله اَبَر زبان؛ منطق

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فلسفه فکر ؛ اصول فکر انسانی

  • ناشر: نقش جهان
  • کد کتاب: 92975 - 22/4
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال
  • 400,000ریال

برچسب ها: سید یونس ادیانی, فلسفه اجتماعی, تفکر, فلسفه سیاسی, جامعه شناسی فلسفی, کتاب فلسفه فکر ؛ اصول فکر انسانی