دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

فلسفه صلح امام حسن (ع)

فلسفه صلح امام حسن (ع)

نویسنده: محمد مقیمی
ناشر: معراجی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 470
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1349 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

امامان معصوم (ع) متناسب با شرایط و اوضاع حاکم بر عصر خویش و بنابر وظیفه‏اى که خداوند متعال بر عهده آنان گذاشته بود، اقدام و به آن پاى‏ بند بودند. اوضاع عصر امام حسن مجتبى(ع) و شرایط آن زمان، اقتضا مى ‏کرد که آن حضرت، على رغم میل باطنى‏اش، صلح با معاویه را به پذیرد و حکومت را به وى واگذارد و این، وظیفه‏ اى بود که از سوى پروردگار متعال بر عهده وى گذاشته شده بود.

بى تردید راز بسیارى از کردار و رفتار امامان(ع)، به مرور زمان براى شیعیان و پژوهندگان حقیقت خواه روشن گردیده است، ولى راز و سرّ پاره‏اى از آن‏ها شاید تاکنون شفّاف و روشن نشده و شاید آنچه گفته مى ‏شود، تنها گمان ه‏اى بیش نباشد و در آینده، ادله روشن ‏تر و گویاترى پیدا گردد.

درباره صلح امام حسن مجتبى(ع) نیز علل و فلسفه ‏هایى بیان شده است که برخى از آن‏ها منطقى و قانع کننده است، ولى ممکن است در وراى آن‏ها، راز بزرگترى وجود داشته که غیر از خود آن حضرت و امامام معصوم(ع) کسى از آن اطلاعى نداشته باشد....

کتاب ترکیبی از زندگینامه امام حسن (ع) به صورت مختصر و تبیین فلسفه صلح آن حضرت به تفصیل است. تولد امام حسن (ع)؛ امام حسن در قرآن، مقام و منزلت امام حسن از جمله مباحثی است که در فصل اول کتاب بررسی شده است. در ادامه شخصیت و ماهیت معاویه و موقعیت اجتماعی سیاسی او را می‏خوانیم.

قسمت اصلی که عهده دار بیان فلسفه صلح است، به مباحثی با این عناوین می‏ پردازد:
 
علل صلح
شرایط صلح
رابطه صلح امام حسن (ع) و قیام امام حسین (ع)
صفات امام حسن (ع) و خطبه های او
حکومت معاویه و استانداران او
تغییرات ایجاد شده به دست ابوبکر و عمر در امور فقهی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات