دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

فلسفه شناخت در قرآن کریم

فلسفه شناخت در قرآن کریم

مترجم: سیدمحمدصادق سجادی
ناشر: بنیاد قرآن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 273
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو ؛ عطف کتاب زدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

با آنکه پژوهش‏ های تجربی از زوایای گوناگون، شناخت و آگاهی را مورد مطالعه قرار داده‏ اند، اما به دلیل یک بُعدی‏ نگری خاصی که در این حوزه حاکم است، هنوز ابهامات زیادی در مقوله شناخت و آگاهی دیده می ‏شود. نویسنده، با بهره‏ گیری از منابع دینی، ضمن بررسی نظریه‏ های شناخت از منظر فلسفه و طرح دیدگاه‏ های متنوع موجود در پیدایش و تحوّل شناخت، به تبیین شناخت حصولی و حضوری پرداخته است.

از آنجا که در طول زمان‌های متمادی، تاریخ به عنوان یک ابزار مناسب در جهت تحقیر و یا تعظیم ملت‌ها واشخاص، بازیچه دست موذیان و طواغیت بوده است و از آن سوء استفاده می کرده اند! بجا است که به عنوان یک منبع و ماخذ، مورد شناخت و تجزیه و تحلیل قرار گیرد، تا حقیقت امر روشن گردد، و افرادی باید باشند که با بینش عمیق و درک صحیح، این گره را گشوده، و راه را برای درک حق آسان سازند.

از طرفی چون تاریخ، سرگذشت گذشتگان است، و گنجینه‌ای از جواهر صفات سابقین و سفینه ای برای لاحقین و مرآتی جهان نما است، باید آموخته شود، و این آموختن باید با واقعیت تاریخی و تحلیل همراه باشد، اما دانستن واقعیت تاریخی با تحلیل وفلسفه کافی نیست؛ بلکه شناخت وتفکر وعقل ودرایت هم لازم است. یعنی وقا یع تاریخی، اطلاعات و معلوماتی را در اختیار آدمی قرار می‌دهد که قوه هوش وادراک وی درباره آن به تفکر می پردازد، وعقل و درایت او قبل از هر گونه تصمیم‌گیری، درباره آن تامل می کند.


فهرست

مساله معرفت
روش علمی معرفت در قرآن کریم
میدانهای معرفت 
اسلام و ابداع علمی
منابع شناخت
معرفت خارجی
شناخت فطری
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات