دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

فلسفه سیاسی استوارت میل

فلسفه سیاسی استوارت میل

نویسنده: جان گری
مترجم: خشایار دیهیمی
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 312
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 _ 1379 - دوره چاپ: 2 _ 1

 

مروری بر کتاب 

در مورد رساله درباره آزادی از دیرباز نظر رایج و مرسوم این بوده است که میل در این رساله دست به کاری محال زده است یعنی عرضه دفاعی فایده گرایانه میل از اولویت آزادی نسبت به سایر ارزشها. هدف نویسنده در این پژوهش این است که ا تحلیل متن و باز ساختن استدلال میل نشان دهد که دفاع فایده گرایانه میل از الویت آزادی نسبت به ساری ارزش‌ها، آن کار محالی نیست که منتقدان نمایانده‌اند و آموزه آزادی میل بخوبی در دل فایده گرایی غیر مستقیم و نوعی لیبرالیسم کمال خواهانه می‌گنجد.

اما جان گری در ویراست دوم این کتاب که ترجمه حاضر ترجمه همان ویر است ، فصلی به کتاب افزوده و هر آنچه را خود رشته است پنبه کرده است و نه تنها لیبرالیسم میل ، بلکه همه لیبرالیسم‌ها به باد انتقادی ویرانگر گرفته است . پاسخی از جورج کراودر به انتقادهای جان گری هم ضمیمه کتاب درج شده است.

جان استوارت میل متفکر بریتانیایی سده نوزدهم است. وی گذشته از آن که نویسنده بود، در زمینه منطق، نظریه شناخت، اخلاق و اقتصاد نیز قلم می‌زد و شخصیتی فعال در عرصه سیاست به‌شمار می‌آمد. او مدتی طولانی کارمند کمپانی هند شرقی و چندی هم رئیس آن بود. نوشته‌های سیاسی میل حول مسائل مربوط به حقوق و آزادی‌های سیاسی، حکومت پارلمانی و جایگاه و پایگاه زنان در جامعه بوده است. میل در فلسفه قائل به اصالت تجربه و اصالت سود بود. بنیانگذاران این مکتب جرمی بنتام و پدر وی جیمز میل بودند. 

در این کتاب نظر معمول و مقبول درباره خصلت نوشته های جان استوارت میل درباره آزادی به منازعه گرفته شده است. در مورد رساله درباره آزادی از دیر باز نظر رایج و مرسوم این بوده است که میل در این رساله دست به کاری محال زده است، یعنی عرضه دفاعی فایده گرایانه از اولویت آزادی نسبت به سایر ارزش ها.

هدف نویسنده در این پژوهش این است که با تحلیل متن و باز ساختن استدلال میل نشان دهد که دفاع فایده گرایانه میل از اولویت آزادی نسبت به سایر آن کار محالی نیست که منتقدان نمایانده اند و آموزه آزادی میل بخوبی در دل فایده گرایی غیرمستقیم و نوعی لیبرالیسم کمال خواهانه می گنجد. اما جان گری در ویراست دوم این کتاب که ترجمه حاضر همان ویراست است، فصلی به کتاب افزوده و هر آنچه را خود رشته است پنبه کرده است و نه تنها لیبرالیسم میل، بلکه همه لیبرالیسم ها را به باد انتقادی ویرانگر گرفته است. پاسخی از جورج کراودر به انتقاد های جان گری هم ضمیمه این کتاب شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات