كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
فلسفه زبان دینی

فلسفه زبان دینی

نویسنده: دان استیور
مترجم: ابوالفضل ساجدی
ناشر: ادیان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 431
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

کتاب فلسفه زبان دینی، نوشته دان آر. استیور حاوی مباحثی شگرف و فراگیر و کاوشی دقیق و جامع در عرصه زبان دینی و مسائل علمی وابسته به آن است که تا زمان نگارش آن، کمتر نویسنده ای بدان همت گمارده است.مولف با عنایت خاص به چرخش زبان شناختی سده بیستم و نگرش های تازه فرا روی دین پژوهان و دگرگونی های شگرف پدید آمده در فهم زبان دینی به پژوهش پرداخته است.

به رغم وفور تالیفات به زبان انگلیسی در تک تک حوزه های متعدد زبان شناختی، کمتر کتابی می توان یافت که نگرشی جامع به نتایج پژوهش ها در زبان دینی داشته باشد. مولف این کتاب به نوبه خود، در این عرصه گام های بلندی پیش نهاده است.

کتاب حاضر حاوی پی نوشت های مفصل نویسنده است که افزون بر آشکار سازی زوایای نهان بحث، بستر پژوهش های فزون تر را برای مشتاقان این عرصه فراهم می سازد. نویسنده در انتها نیز برای مطالعات فزون تر در شاخه های علمی مرتبط به بحث، منابعی معرفی کرده و ویژگی های علمی هر یک را برشمرده است.

در فصل نخست كتاب، نويسنده به طرح مباحث مقدماتي شامل چرخش زبان شناختي در فلسفه در قرن بيستم و تأثير آن در پيدايش چرخش زبان شناختي در دين، و خاستگاه يوناني زبان شناسي و فلسفه زبان مي پردازد. سپس مؤلفه هاي الگوي فلسفه يوناني را، كه تا عصر جديد بر تفكر فلسفي حاكم بوده، بيان مي كند و وجوه تغيير اين مؤلفه ها در فلسفه جديد را آشكار مي سازد. بدين ترتيب، نويسنده خاستگاه تحولات زبان ديني را به خوبي تبيين كرده است.

در فصل دوم كتاب، مروري بر پيشينه تاريخي بحث صورت گرفته است. نويسنده در اين فصل ابتدا رويكردهاي سه گانه سنتي در باب زبان ديني شيوه سلبي، تك معنا و تمثيلي و سپس ساير جريان هاي فكري و تاريخي مؤثر در بحث نزاع كليات درباره ماهيت زبان، و شيوه هاي تفسير كتاب مقدس را عرضه مي كند. توجه هم زمان نويسنده به بستر فلسفي و تفسيري، گوياي دقت نظر وي در تحليل زبان ديني است.

در فصل سوم، چالش ابطال پذيري ناشي از نگرش پوزيتويسم منطقي، ديدگاه راسل و ويتگنشتاينِ متقدم و نقش آنان در زبان ديني محور سخن قرار گرفته و ساختار اوليه نزاع ابطال پذيري و ثمرات بعدي آن به وجهي نيكو ترسيم شده است.

در فصل چهارم، چرخش زباني ويتگنشتاينِ متأخر و نقش شگرف آن در رويكردهاي قرن بيستم به زبان ديني را روشن مي سازد. نويسنده در اين بخش به نگرش هاي معرفت بخش و غيرمعرفت بخش و توضيح هر يك مي پردازد. وي در طرح رأي ويتگنشتاين، مؤلفه هاي ديدگاه وي شامل بازي هاي زباني، صورت حيات، غيرمعرفت بخشي گزاره هاي دين، و رأي وي در باب باورهاي ديني و ايمان گرايي را محور سخن قرار داده است. نگاه جامع نويسنده به ديدگاه هاي فلسفي، زباني و ديني ويتگنشتاين و پيوند آن ها با يكديگر، تحسين برانگيز و قابل توجه است. طرح نظريه كنش گفتاري آستين، كه مهم ترين متفكر تأثيرگذار در عرصه زبان ديني پس از ويتگنشتاين است، و كساني كه پس از وي در صدد كاربست اين رأي در تحليل باورهاي ديني برآمده اند، از ديگر مطالب ممتاز اين فصل به شمار مي رود.

در فصل پنجم، رويكردهاي هرمنوتيكي در حال گسترش در قاره اروپا درباره زبان و دين، كه شباهت هاي جالبي با تفكر ويتگنشتاينِ متأخر دارد، بحث شده است. نويسنده در اين فصل با هنرِ ويژه خويش، نقش بنياني روش سنتي هرمنوتيك، يعني نظريه تفسير متني، در روش هاي بديل به زبان و معرفت شناسي در قرن بيستم را از يك سو، و پيوند مباحث هرمنوتيك و زبانِ ديني را از ديگر سوي، آشكار مي سازد و گامِ تازه اي در اين ساحت پيش مي نهد. فصل حاضر، انواع نگرش هاي هرمنوتيكي، شامل رويكرد ناحيه اي تا عام، نگاه هستي شناختي هايدگر و گادامر، جانبداري انتقادي هابرماس و ريكور و ديدگاه ديويد تريسي را محور سخن قرار مي دهد.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فلسفه زبان دینی

  • ناشر: ادیان
  • کد کتاب: 110148 - 57/4
  • موجودی: در انبار
  • 340,000ریال
  • 305,000ریال

برچسب ها: دان استیور, ابوالفضل ساجدی, فلسفه دین, جامعه شناسی دین, الهیات, ادیان, کتاب فلسفه زبان دینی