كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
فلسفه ریاضی

فلسفه ریاضی

نویسنده: گروه نویسندگان
مترجم: حسین ضیائی
ناشر: مرکز ایرانی مطالعه فرهنگها
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 220
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1359 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو
 

مروری بر کتاب 

شامل مقالاتی از : 
کارناپ
نویمان
راسل
هیلبرت
وایلدر
گرین وود

ریاضیات همواره در اندیشیدن و ساختمان‌پذیری گزاره‌های فلسفی راه دارد ... . اگر به تاریخ نظر کنیم خواهیم دید اغلب ریاضیدانان صاحب مکتب برای بیان کلیات نظام‌های خود به بیان فلسفی روی آورده‌اند.... در قرن بیستم بسیاری از فیلسوفان ریاضیدان نیز بوده‌اند مانند برتراند راسل و بسیاری از ریاضیدانان نیز مانند ای، آی، جی بروئر فیلسوف بوده‌اند. در واقع خلاقیت فکری در ریاضیات و فلسفه در نهایت یکی است.

ریاضیات علمی است که در خصوص اعداد و اشکال و مقادیر و ویژگی‏ های آنها و روابط بین آنها بحث می‏کند، و ریاضیدان کسی است که در این زمینه ‏ها به تفحص و تحقیق می‏پردازد.تفکر در خصوص اعداد و اشکال و مقادیر و ارقام و نسبتها و روابط بین آنها، به دوران های بسیار قدیم برمی‏گردد.چینی‏ها و هندی‏ها و مصری‏ها و... از جمله مردمانی هستند که در این وادی قدم نهاده‏ اند و آنگاه فعالیت آنها زمینه و مقدمه ‏ای برای تدوین نظام‏ مند علم ریاضیات توسط اقلیدس در یونان گردیده است.

در همان زمانی که ریاضیات قدم های نخستین را در خصوص بحث در مقادیر برمی ‏داشت و به پرسش هایی پیرامون اعداد و اشکال می‏پرداخت، دوش بدوش این پرسشها، سؤالات دیگری نیز در ذهن ریاضیدانان نقش می‏ بست که رابطه مستقیمی با فعالیت ریاضی آنها نداشت.لیکن از یک جهت دقیقا به علم ریاضی و مباحث آن مربوط می‏گشت.

ریاضیدان در فعالیت ریاضی خود مثلا به اعداد و انواع اعداد و روابط بین اعداد از قبیل جمع و تفریق و ضرب و تقسیم و غیره و یا به اشکال و ویژگی‏های هر یک از اشکال و تفاوتها و شباهتهای بین اشکال مختلف می‏پرداخت.لیکن علاوه بر این پرسشها و در کنار آنها سؤالات دیگری نیز برای آنها مطرح می‏شد، از قبیل اینکه عدد چیست؟
آیا عدد در خارج وجود دارد؟
آیا اشکال ریاضی موجوداتی در ذهن ما هستند، یا در خارج از وجود ما تحقق دارند؟
آیا روشهای اثبات ریاضی اعتبار منطقی دارند یا نه؟
و...

در واقع ریاضیدانان با دو دسته مستقل از پرسشها مواجه بودند.بخشی از پرسشها دقیقا مربوط به خود مباحث و مسائل ریاضی بود و در درون ریاضیات مطرح و مورد بحث واقع می‏شد و بخش دیگر از پرسش ها مربوط به کل ریاضیات بودند و از بیرون به ریاضیات نظر داشتند، در این دسته اخیر از پرسش ها، گویی ریاضیات را در پیش دیدگان عقل خود نهاده ‏ایم و از بیرون به مبانی و مفاهیم و قضایا و استدلال های آن نظر می‏کنیم و سؤالاتی کلی را در خصوص آنها مطرح می‏کنیم:
باید گفت که پرسش های نوع اول مربوط به «ریاضیات»می‏ شود، لیکن پرسش های نوع دوم مربوط به«فلسفه ریاضیات»یا«فلسفه ریاضی»هستند....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فلسفه ریاضی

  • 0ریال

برچسب ها: حسین ضیائی, فلسفه علمی, فلسفه غرب, فلسفه ریاضیات, علمی عمومی, کتاب فلسفه ریاضی