كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
فلسفه جان استیوارت میل ؛ متن کامل

فلسفه جان استیوارت میل

نویسنده: سوزان لی اندرسون
مترجم: خشایار دیهیمی
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 192
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 -دوره چاپ : 1

کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

من نگاهم به پیش بود... به آینده‌ای که در آن بهترین خصلت‌های دوره‌های بسامان با بهترین خصلت‌های دوره‌های نابسامان یکجا جمع خواهند شد؛ آزادی بی ‌قید و شرط اندیشه و آزادی نامقید عمل فردی به هر شکل که صدمه‌ای به دیگران نرساند.

با پرورش آنچه در انسان‌ها یگانه و مخصوص به خودشان است، و با میدان دادن به آنهاست که انسان‌ها می‌توانند موجوداتی شریف و زیبا شوند، و نه با هرچه رقیق‌تر کردن این خصوصیات تا همه مثل هم شوند.

جان استیوارت میل متفکر انگلیسی سده­ی نوزدهم،از برجسته­ترین نمایندگان آموزه­ی لیبرالی فایده­باوری (Utilitarism) است. آموزه­ای که معیار در حوزه­های اخلاق، سیاست و اقتصاد را در فایده می­داند.بنیانگذاران این مکتب «جرمی بنتهام» (Jeremy Bentham) و «جیمز میل » (James Mill) پدر جان استیوارت میل بودند. آنان در آموزه­های خود امر نیک و سودمند را یکی می­دانستند. سودمند آنچیزی بود که در مقیاسی بالا خوشبختی ایجاد کند.

بنابراین مطابق آموزه‌ی آنان، هدف کنش انسانی باید ایجاد بیشترین حد سعادت برای بزرگترین تعداد ممکن از افراد جامعه باشد. فایده مبنای همه‌ی فضیلت‌هاست و ارزش‌های ما با سمتگیری به سوی لذت تعیین شدنی است. بنابراین اخلاق مبتنی بر وظیفه و ایده‌آل کمال انسانی ممکن نیست.

جان استیوارت میل که از نظر فکری در مکتب «فایده‌باوری» پرورش و رشد یافته بود، بعدها در آموزه‌های نخستین آن تجدیدنظرهایی کرد و موضوع عدالت اجتماعی را به یکی از مهم‌ترین مباحث سیاسی و اقتصادی خود تبدیل ساخت. باید یادآور شد که جامعه‌ی انگلستان در میانه‌ی سده‌ی نوزدهم یعنی مقارن انتشار مهمترین آثار میل، پیشرفته‌ترین جامعه‌ی صنعتی در جهان بود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فلسفه جان استیوارت میل ؛ متن کامل

  • ناشر: طرح نو
  • کد کتاب: 94942 - 57/5
  • موجودی: در انبار
  • 130,000ریال

برچسب ها: سوزان لی اندرسون, خشایار دیهیمی, فلسفه اجتماعی, فیلسوفان انگلیسی, فلسفه, کتاب فلسفه جان استیوارت میل