کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
فلسفه تاریخ و اجتماع

فلسفه تاریخ و اجتماع

نویسنده: مرتضی مدرسی چهاردهی
ناشر: متین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 208
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1352 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

اَشکال ابتداییِ تفکر فلسفی برای نخستین بار در دوران باستان در جامعه برده‌داری پدید آمد. فلسفه باستان ویژگی‌های بارزی دارد که بعدها در فلسفه مدرنِ غرب بروز می‌کند. در دوران باستان فلسفه بر علم متکی نبود و نارس بود؛ زیرا که بر همان سطح رشدی که جامعه به آن رسیده بود و بر شناسایی‌های سطحی و ابتدایی آن دوران تکیه داشت و بنابر این نمی‌توانست علمی باشد.

پیش از فلسفه، ادیان مختلفی بودند که به تمام پرسش‌های مردم جواب می‌دادند. این پاسخها و توضیحات دینی سینه به سینه و نسل به نسل انتقال و جریان می‌یافت. انسان صبحدم تاریخ سعی می‌کند با اسطوره به مسئله زندگی، مسئله تقدیر، مسئله گذشته و آینده اش پاسخ دهد. اسطوره در اصل داستانی درباره خدایان است و توضیح می‌دهد که چرا زندگی به این شکلی است که هست.

و موضوع اساسی همه اساطیر نبرد میان نیروهای نیک با نیروهای بد است. در طی هزاران سال توضیحات اسطوره‌ای در تار و پود پرسش‌های فلسفی ریشه دوانده بود. فلاسفه یونانی می‌خواستند ثابت کنند که این توضیحات معتبر نیستند و انسان نمی‌تواند به آنها اعتماد داشته باشد.

فهرست

سیر تاریخ نگاری در یونان 
سیر تاریخ نگاری در اروپا 
هگل و فلسفه تاریخ 
تاریخ نگاران فرانسه 
نفوذ فرهنگ شرق در اروپای قرون وسطی 
دشواری تاریخ نگاری 
ابن خلدون و دورکیم فرانسوی 
ابن خلدون از نظر مستشرق روسی

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فلسفه تاریخ و اجتماع

  • ناشر: متین
  • کد کتاب: 100908 - 81/1
  • موجودی: در انبار
  • 350,000ریال

برچسب ها: مرتضی مدرسی چهاردهی, تاریخ فلسفه, فلسفه اجتماعی, فلسفه تاریخی, فلسفه یونان, فلسفه غرب, کتاب های نایاب, کتاب فلسفه تاریخ و اجتماع