کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
فلسفه تاریخ ؛ نگاهی متفاوت به مفاهیم کلیدی درک تاریخ

فلسفه تاریخ

نویسنده: مسعود مرادی
ناشر: به نگار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 232
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

نگاهی متفاوت به مفاهیم کلیدی درک تاریخ

نویسنده در این کتاب پس از بیان مبانی نظری و کلیات علم تاریخ، متفکران نامدار این علم نظیر، «نیچه»؛ «اسپنسر»؛ «کیه رکه گارد»؛ «کروچه»؛ «هیوم»؛ «دکارت» و «ویکو» را معرفی کرده و سپس آرا و نظریه‌های هر یک را به نقد کشیده است. همچنین در بخشی دیگر به صورت اختصاصی به موضوع هرمنوتیک و تأویل تاریخ و نیز بیان دیدگاه ژاپنی‌ها درباره تاریخ و روند تمدن جهانی آن پرداخته است.

تفاوت در معنای تاریخ موجب گردیده است که اصطلاح «فلسفه‌ی تاریخ» نیز متناظر با این‌دو، دو معنای متفاوت پیدا کند:
این دو معنای مختلف واژه‌ی تاریخ، تمایز دو نوع مطالعه به کلی متفاوت، اگرچه نه کاملا بی‌ارتباط به هم را که به نام «فلسفه‌ی تاریخ» معروف است، نشان می‌دهد، فلسفه‌ی تاریخ در معنای اول واژه «تاریخ» -یعنی تاریخ به مثابه رویداد- معمولا فلسفه نظری یا مادی یا محتوایی تاریخ خوانده می‌شود.

هدف فیلسوف نظری تاریخ این است که در رویداد‌های گذشته، الگو یا معنای کلی کشف کند. فلسفه‌ی تاریخ، در معنای دوم واژه «تاریخ» -تاریخ به مثابه گزارش- معمولا فلسفه‌ی نقدی یا صوری یا تحلیلی تاریخ و یا فلسفه‌ی علم تاریخ خوانده می‌شود. فلسفه‌ی نقدی تاریخ مسائلی درباره‌ی پژوهش تاریخی پیش می‌کشد و به نقد ادعاهای مربوط به علم می‌پردازد. هدف فیلسوف نقدی تاریخ این است که ماهیت پژوهش تاریخی را وضوح بخشد و پیش‌فرض‌های اساسی، مفاهیم نظام‌دهنده و روش تحقیق و نگارش آن را روشن سازد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فلسفه تاریخ ؛ نگاهی متفاوت به مفاهیم کلیدی درک تاریخ

  • ناشر: به نگار
  • کد کتاب: 100910 - 209/1
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال

برچسب ها: مسعود مرادی, فلسفه تاریخ, فلسفه غرب, فلسفه اجتماعی, تاریخ فلسفه, کتاب فلسفه تاریخ ؛ نگاهی متفاوت به مفاهیم کلیدی درک تاریخ