منو
سبد خرید

فلان فلان شده ها

فلان فلان شده ها
درحال حاضر موجود نمی باشد
فلان فلان شده ها
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 129961 - 114/6
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 55
0 ریال

فلان فلان شده ها

نویسنده: عزیز نسین
مترجم: ثمین باغچه بان
ناشر: سپهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1347 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب 

هر روز صدها تلگراف از شهرستان ها به اداره کل شهربانی مخابره می شد :

پاسخ تلگراف شماره فلان... تاریخ فلان معروض می دارد: در اینجا بیش از چهارده نفر لباس قهوه ای راه راه بر تن دارند و همه آنها دندانهای ثنایای پائین شان طلایی است، خلاصه چهارده حضرت فیل دستگیر شده اند. با کمال احترام خواهشمند است اطلاع دهید که آیا تمام این حضرات فیل مورد نیاز هستند یا نه و به تحقیقات و تجسسات خود ادامه دهیم یا نه... موکول به امر عالی است...

ادبیات در طول تاریخ رسالت‌های بسیاری بر عهده داشته است. یکی از راه‌های شناخت هر عصر تاریخی و مقتضیات و شرایط اجتماعی، سیاسی و فرهنگی‌اش مطالعه‌ی آثار ادبی آن دوران است. طنز از زمانه‌ی شاعری چون عبید زاکانی تا کنون همواره راه بسیاری از شاعران و نویسندگان برای بیان انتقاداتشان بوده است. زبان طنز از تأثیرگذاری بیشتری برخوردار است و از سوی دیگر دست شاعر و نویسنده را باز می‌گذارد تا تلخی حرف‌هایش را تعدیل کند. عزیز نسین شاعر ترک‌زبان  ترک یکی از شاعران شجاعی است که رسالت ادبی خود در قبال جامعه را به‌خوبی به انجام رسانده است. طنز سیاه عزیز نسین همواره خاری در چشم ظالمان بوده و هیچ‌کس از گزند زبان او در امان نبوده است. فلان فلان‌شده‌ها اثر دیگری از اوست که حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

این مجموعه داستان‌ها نیز مانند سایر آثار عزیز نسین با لحن طنز بسیاری از ناهنجاری‌های سیاسی، اجتماعی و رفتاری را به باد انتقاد گرفته است. ثمین باغچه‌بان مترجم این کتاب با اجازه‌ی کتبی عزیز نسین بعضی از عنوان‌ها را دقیق ترجمه نکرده و به‌جای آن‌ها از ضرب‌المثل‌ها و اصطلاحات رایج فارسی استفاده کرده است. فلان فلان شده‌ها مانند بسیاری دیگر از آثار نسین در ایران با اقبال زیادی مواجه شده است. عزیز نسین در این باره گفته است: «اگر آثارم این‌چنین موردتوجه مردم ایران است، باید که همانندی‌های بسیاری بین ناهنجاری‌های اجتماعی ترکیه و ایران این دوران وجود داشته باشد، باید قبول داشت که مردم امروز ترکیه و ایران، در شرایط کم‌وبیش مشابه اجتماعی و اقتصادی و سیاسی زندگی می‌کنند و با مسائل مشترکی روبه‌رو هستند.»

عزیز نسین یکی از معدود نویسندگان ترک زبانی است که توانست با زبان طنز به موشکافی و انتقاد از باورهای نادرست جامعه بپردازد و در این راه نیز مشکلات زیادی را تحمل کرد و چندین سال روانه ی زندان شد و یک بار نیز از سوقصدی مهلک جان سالم به در برد.

فهرست

آدم حلال‌زاده
گزارش
باشگاه شوهران زنان خیانتکار
یک خانواده‌ی کاری
سگ چوپان و ترن
اتول دعوا
فلان فلان‌شده‌ها
حوزه‌ی استحفاظی

اگر تو نبودی
حرف اول الفبا
مردی که در رم قدیم می‌زیست
دم سگ
فرزندانم، آدم باشید
یک داستان بسیار خنده‌دار

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات