فلاسفه شیعه

فلاسفه شیعه

نویسنده: عبدالله نعمه
مترجم: سید جعفر غضبان
ناشر: فرانکلین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 648
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1347 - دوره چاپ : 1

کیفیت : عالی


مروری بر کتاب 

با ظهور اسلام در جزیره‌العرب و توسعه‌طلبی خلفا، قلمرو حکومت اسلامی به سرعت گسترش یافت. سپس به تدریج ترجمهٔ آثار برجستهٔ علمی و فلسفی به زبان عربی-به عنوان زبان مشترک تمدن جدید- آغاز شد و کتاب‌های بسیاری از فیلسوفان یونان و اسکندریه و دیگر مراکز علمی معتبر آن زمان، به عربی برگردانده شد. 

بدین ترتیب نخستین فیلسوفان و متکلمان مسلمان، با افکار فیلسوفان یونان باستان و به ویژه با سقراط، افلاطون، ارسطو و فلوطین آشنا شده و به شرح و بسط آرای آن‌ها با مقداری دخل و تصرف برای هماهنگ کردن آن با اسلام پرداختند. بن‌مایهٔ اصلی فلسفهٔ اسلامی، هستی‌شناسی به سبک نوافلاطونی و نوفلوطینی و تفسیر اسطوره‌ای جهان می‌باشد. 

برای نمونه تنها دو کتاب اثولوجیا و خیرالمحض حاوی همهٔ عناصر اصلی است که وارد مکتب نوافلاطونی اسلامی شده‌است: تعالی محض مبدأ اوّل یا خدا، انتشار یا صدور اشیاء از او، نقش عقل به عنوان وسیله‌ای برای خدا در آفرینش، و به عنوان حیّز صُوَر اشیاء و مصدر اشراق بر عقل آدمی؛ موضع نفس در پیرامون عالم عقلی و حلقهٔ واسط یا «مرز» میان عالم عقلی و عالم حسّی، و بالاخره خوار شمردن مادّه از حیث اینکه پست‌ترین مخلوق صادر از واحد و پایین‌ترین پله در نردبان جهان هستی است..

فهرست

داستان اندیشه فلسفی
دعوت اسلام
بیداری ناشی از اسلام
جلوه های این بیداری
آثار شیعه در شیمی
آثار علماء شیعه در فلک شناسی
ابواسحاق
لاهیجی
کامل بن الحاج علی صباح
فارابی
نراقی و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

فلاسفه شیعه

  • ناشر: فرانکلین
  • کد کتاب: 83247 - 15/2
  • موجودی: در انبار
  • 650,000ریال

برچسب ها: عبدالله نعمه, سید جعفر غضبان, تاریخ فلسفه, فقه شیعه, شیعه, فلسفه اسلامی, کتاب فلاسفه شیعه