منو
سبد خرید

فضای پروستی

فضای پروستی
موجود نمی باشد
فضای پروستی
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 83670 - 74/4
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 11
0 ریال

فضای پروستی

نویسنده: ژرژ پوله
مترجم: وحید قسمتی
ناشر: ققنوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 128
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

خواندن این کتاب گاه به اندازه خواندن اثری از پروست بردباری و صبر می‌خواهد . نثر نویسنده این کتاب اگر نگوییم به همان زیبایی پنهان در لایه‌های تودرتوی جملات پروست است ، گاه پیچیدگی قلم پروست را می‌یابد و به راستی چه دشوار است خواندن متن کسی که چون پروست درباره پروست می‌نویسد .

« پوله » از آن دسته منتقدان ادبی است که به جای نوشتن متن خشک نقادانه‌ای درباره اثر مورد نظر ، متنی ادبی درباره آن می‌نویسد : ادبیات در باب ادبیات . از سوی دیگر « پوله » منتقدی است که به قلب آگاهی آفرینشگر نویسنده نقب می‌زند ، خود را با تجربه نویسنده در لحظه آفرینش اثر همراه می‌کند و با مخاطب از این تجربه سخن می‌گوید . پس این که در خوانش متن پوله از پروست شاهد جملاتی پیچیده هستیم ، بی‌گمان از یکی‌شدن تجربه او و پروست نشان دارد . کتاب حاضر در گستره روان‌شناسی مستقیم یا غیرمستقیم ، تحلیل زیبایی‌شناسانه ، فلسفه ، اخلاق یا مابعدالطبیعه قرار نمی‌گیرد . گویی نویسنده آن بر فراز قلمرو گسترده جهان مارسل پروست ، مختصات فضایی خاص گسترانده که امکان شناسایی دسته‌ای از نقاط را در دل این قلمرو فراهم می‌سازد .

پوله روایت خود از رمان پروست را با طرح این مساله آغاز می کند، که چگونه پروست – که غالبا او را شاگرد برگسون دانسته اند - در باب زمان، نظرگاهی درست مخالف نظرگاه برگسون انتخاب کرده است. «اگر اندیشه برگسون پرده از فضامند شدن زمان برمی دارد و آن را نفی می کند، پروست نه تنها چنین چیزی را نمی پذیرد، بلکه با آن زندگی می کند و به چنان درجه والایی می رساندش که در نهایت یکی از بنیان های هنرش می شود.»

موضوع فضای پروستی همین است. ژرژ پوله کتاب خود را با باز کردن معنای فضا و مکان و گم کردن موقعیت زمانی و مکانی پی می گیرد. پوله می نویسد که جست وجو در رمان پروست از همان لحظات ابتدای رمان آغاز می شود که قهرمان رمان نیمه شب از خواب می پرد و نمی داند این لحظه بیداری مربوط به کدام دوره زندگی اش است. ناآگاهی او درخصوص زمان و مکانی که در آن به سر می برد به یک میزان است: «و هنگامی که نیمه شب از خواب بر می خواستم، در اولین لحظه حتی نمی دانستم چه کسی هستم زیرا نمی دانستم در کجا به سر می برم.»

در ادامه پوله نشان می دهد که چگونه در رمان پروست، خاطره شخصیت ها و با فضا و مکانی که چون قاب عکسی آن شخصیت ها را احاطه کرده، در ذهن راوی پیوند می خورد. و چگونه پروست شخصیت ها را قاب شده در چارچوب مکان به یاد می آورد، نه در حال جابه جایی از مکانی به مکان دیگر. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.